Preskoči na glavno vsebino

Prvi del razstave Hinka Smrekarja v Narodni galeriji

 Kot vidite, se to poletje v Ljubljani dosti dogaja. Na mojem blogu sem vam priporočala že kar nekaj razstav: fotografski razstavi na temo slovenske osamosvojitve: Žnidaršič in ŽivulovićTihomir Pinter in njegovi portreti slovenskih likovnih umetnikov ter Perceptron Tobiasa Putriha, danes pa naj dodam še en predlog za obisk.

Verjetno ena bolj zanimivih razstav letos je že prejšnji mesec odprla vrata. V Narodni galeriji so se odločili, da bodo kar v dveh delih predstavili dela Hinka Smrekarja, tako obsežen je namreč njegov opus. Tako bo prvi del na ogled med 8. 7. 2021 in 3. 10. 2021 in se bo naslanjal na obdobje med letoma 1902 in 1917, drugi del pa bo med 27. 10. 2021 in 13. 2. 2022 in bo predstavil dela, nastala med letoma 1918 in 1942. Kdo je Hinko Smrekar? Zakaj je pomemben za slovenski narod? Ali je njegov opus relevanten ali pa bi ga bilo bolje pustiti v preteklosti? Naj bo ta prispevek uvod k razstavi, ki jo morate nujno obiskati, da si ustvarite lastno mnenje o njem. 

Rojen je bil 1883 v Ljubljani v revni kmečki družini. Že kot otrok je menda čečkal kjerkoli je že imel priložnost: po omarah, po stenah, vratih, … Zato je zanimivo, da se po maturi, ki jo je opravil z odliko, ni odpravil študirati slikarstva, ampak ga je bolj zanimala medicina. No, na koncu medicine vseeno ni študiral, ampak se je zaradi razpisane štipendije raje odločil za pravo. Tik pred državnim izpitom je nato naredil nekaj nenavadnega – umaknil je prijavnico, prodal vse študijske knjige in se vpisal na tečaj risanja v Muzeju za umetnost in obrt na Dunaju (na Dunaju se je tudi pridružil društvu Vesna - o njem več tu: Društvo Vesna). Smrekar je tečaj risanja kmalu opustil in pravzaprav nikoli ni bil deležen formalne slikarske izobrazbe, v veliki meri je bil torej samouk. Skoraj vse življenje je umetnik trpel za nevrastenijo ali bolje, sindromom kronične utrujenosti. Zanj so značilni predvsem glavoboli, razdražljivost, nespečnost, upad delovne storilnosti, bolečine v mišicah.

   
Avtoportreta z značilno kapljo na konici nosu.
Eden redkih resnih avtoportretov.

Na razstavi je okoli 160 del. Najdemo diplome, naslovnice knjig, ex librise, ilustracije za raznorazne revije in knjige, ilustrirane dopisnice in razglednice, pa tudi grafike. 

 
Levo: naslovnica Martina Krpana (1917), desno: grafika Za duše (1915). Smrekar je naredil kar nekaj motivov s fantazijsko tematiko, črpal pa je tudi iz slovanske ikonografije (čarovnice, škrati, vile...). Tako ni čudno, da nas kakšne ilustracije lahko morda spomnijo na Henryja Fuselija ali Hieronymusa Boscha.


Na razstavi je lepo število razglednic. Marsikatera je bila izdelana za vojake, da so lahko pisali domov. 

Njegovo najbolj znano delo so gotovo igralne karte – navadne igralne karte (Slava in Primorka) in karte za tarok. Ilustracije za karte je naredil v letih 1910 in 1912. Na kartah je upodobljena izključno slovanska motivika (šege, navade, narodna noša), zato karte so karte imenovane tudi slovanske karte. S kartami, ki so jih izdelovali v Ljubljani, so želeli konkurirati avstrijskemu Piatniku, vendar se to nikoli ni uresničilo. So pa bile iz Ljubljane poslane po vsem slovanskem svetu. Igranje teh kart so prepovedali leta 1916 – to je bil še čas, ko smo bili Slovenci pod Avstro-Ogrsko in tako se nikakor se ni spodobilo, da bi se v javnosti in doma pojavljale karte z motiviko, ki trka na narodno zavest in na nek način hujska narod proti cesarju.

Igralne karte.
Delo, ki izstopa na razstavi, je po mojem mnenju satira iz leta 1913. Razstavljena je bila v dveh delih v izložbi Schwentnerjeve hiše, in sicer je v osmih slikah predstavljala veleizdajalce Avstro-Ogrske (vohuni, ki so poročali o bentenju čez cesarja ali igranju prepovedanega slovanskega taroka, so bili vsepovsod, zato se je Smrekar – seveda – pohecal iz tega). Satiri sta bili očitno zelo sporni, saj sta bili že naslednji dan umaknjeni iz izložbe. Samo poglejte, kako duhovito je pokomentiral!

"Videl sem celo, da je nežen enoleten otrok z ihto raztrgal zemljevid Avstro-Ogrske na drobne kosce. Predlagam, da se celo družino aretira!" 

Na razstavi je tudi lepo predstavljeno sodelovanje Hinka Smrekarja in Ivana Cankarja. Nista bila le "poslovna partnerja", temveč sta postala prava prijatelja. Smrekar je pod Cankarjevim vplivom postajal vedno bolj kritičen, kar se je seveda kazalo tudi v karikaturah. »V Cankarju ni našel le osebnega prijatelja, ampak predvsem sorodno dušo. Ob tem se je rodila nova ustvarjalna sila – umetnost brez laži, lepih besed in hinavščine in z jasnimi predstavami o človeških vrednotah. Družbeno angažirana in borbena umetnika sta bila brezkompromisna pri iskanju resnice. Bistvo njunih del ni toliko satira kot globoka izpoved in obračun z družbo,« tako so zapisali v katalogu, ki je izšel ob razstavi. V Smrekarjevem opusu pogosto zasledimo karikiran avtoportret (avtokarikaturo) s podaljšanim nosom, na koncu katerega se vleče dolga kaplja. Od kod ideja za to? Pravzaprav je krivec Ivan Cankar, ki je na začetku njunega poznanstva napisal povest o Smrekarju in njegovem dolgem nosu, Smrekarja pa je to navdihnilo, da je odtlej svojo podobo stopnjeval še s kapljo na koncu.

 

Razstava ne samo, da odlično predstavi del Smrekarjevega opusa, temveč oriše tudi politično in kulturno dogajanje tistega časa, spomni nas na pomembne osebnosti tistega časa (poleg že omenjenega Cankarja vidimo še Ivana Hribarja, Antona Aškerca, Zofko Kveder in Vido Jeraj, Maksima Gasparija, Ivana Groharja, Otona Župančiča, Frana Saleškega Finžgarja, ter opomni na marsikatero, ki je danes morda že pozabljena.

 
Na razstavi je vse polno nekih komentarjev - seveda preko karikatur - na dejanja ljudi, ki so zaznamovali tisti čas.
 
Smrekar je Jakopiča sprva zelo spoštoval, vendar je kmalu ugotovil, kakšna egocentrična osebnost je, zato ga je na karikaturah pričel upodabljati kot Boga Očeta, kot tistega, ki določa, kaj slovenska umetnost je in v katero smer naj gre.

Toplo vam priporočam voden ogled ali pa vsaj avdiovodnik, saj na razstavi ne boste našli napisov (življenjepisa, časovnice). Kdor bo torej prišel na razstavo, naj si že prej prebere vsaj osnove o Smrekarjevem življenju.

Ob koncu še moje opažanje: Hinko Smrekar je še kako relevanten in njegovo delo je nujno treba obuditi iz pozabe in ga osvetliti, ozavestiti. Čeprav je ustvarjal v drugačnih časih, na žalost opažamo, da so nekatere stvari še vedno iste. Govorim seveda o pogoltnost, nepoštenost in drugih slabih človeških lastnostih, ki jih je treba javno zasmehovati. Skrajni čas je že, da se človek iz svojih napak tudi nekaj nauči. 

Katalog Hinko Smrekar je izšel v dveh delih. V prvem je predstavljen čas, v katerem je mojster ustvarjal, življenje ter delo, v drugem delu pa so navedene vse evidentirane umetnine z bibliografijo in seznam razstav.


Članek je kot recenzija razstave v krajši in spremenjeni obliki objavljen v septembrski številki Kraljev ulice.

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Rubensova slika Ugrabitev Levkipovih hčera

'Ugrabitev' je evfemizem za posilstvo. Zakaj se je slikar Peter Paul Rubens lotil takšnega, za današnji čas tako provokativnega motiva? V kratki študiji (krajšo študijo sem pred časom objavila tudi o Botticellijevem Mističnem rojstvu ), ki sem jo pripravila, se bomo dotaknili možnih interpretacij motiva. Peter Paul Rubens, Ugrabitev Levkipovih hčera , 1615-1618, Stara pinakoteka, München. Pa začnimo z opisom slike! V središču dogajanja na sliki Ugrabitev Levkipovih hčera so naslikane štiri osebe, za njimi dva konja in dva amoreta. Dva moška, od tega eden sedi na konju, drugi pa stoji na tleh, si podajata eno izmed deklet, medtem ko drugo dekle, postavljeno v zvitem klečečem položaju na tleh, močno drži tisti moški, ki stoji na tleh. Osebe so čudno zvite, tako, da ena drugo pogosto prekrivajo in da se določeni deli telesa ne vidijo. Prva figura, ki nam pade v oči, je oseba na sredini slike, to je ženska, ki si jo moška podajata. Moški na konju jo drži za noge, moški na tleh pa...

Mila Kačič in Jakob Savinšek

Pesnica in igralka Mila Kačič je imela deset let mlajšega kiparja Jakoba Savinška zelo rada. Kljub temu da je umrl že leta 1961 je do svoje smrti mislila nanj in mu posvetila večino svojih pesmi. A zaljubila sta se šele na drugi pogled. "Tisti večer, ko sem ga spoznala, ni name nobenega takega groznega vtisa naredil. Potem je zelo zbolel in ga mesec in pol nisem videla. Po tistem sem ga srečala na cesti, ko sem enkrat šla iz Opere. Mrak se je delal, pa mi je prišel nasproti. Strašno shujšan. Ustavila sva se, rekla sem: "Zdaj ste se pa pozdravili?" "Ja, sem se, do gotove mere," je odgovoril in sva oba utihnila. Tega trenutka ne bom nikoli v življenju pozabila. Stala sva in se gledala in skozi moje možgane je šlo samo: "Temu človeku sem zapisana do smrti." Samo ta misel. Nakar je on rekel: "Vas grem lahko spremit domov?" Sem rekla: "Prosim." In me je spremil do doma. Vem, da sva šla mimo Opere, skozi tisti park, kjer je grobnica naši...

Kdo je bil Willy Gretor, nenavadni ljubimec Ivane Kobilca?

  Ivana Kobilca se je nekoč nesmrtno zaljubila. Njenemu izbrancu je bilo ime Willy Gretor in bil je karizmatičen, izobražen, nadarjen in iznajdljiv. Edino, kar je kvarilo odnos, je bila njegova nezmožnost ostati zvest. Kobilci je zlomilo srce, ko je izvedela, da njena prijateljica pričakuje otroka z njim, z drugo prijateljico pa se je poročil. Ivana Kobilca v času prvega bivanja v Parizu, 1891, digitalno obdelan posnetek. Vir: Facebook stran Ivana Kobilca, Narodna galerija Leta 1891 je Ivana Kobilca poslala svojo sliko Poletje na Salon. Ko je bila ta uspešno sprejeta, je tudi sama iz Münchna pripotovala v takratno kulturno in umetniško prestolnico - Pariz. V Münchnu je Kobilca obiskovala zasebno slikarsko šolo za ženske, saj v tistem času niso smele študirati na Akademiji. Zakaj ne? Eden izmed predmetov je vključeval vaje v risanju golega telesa (kar je bil seveda nujen pogoj za uspešno upodabljanje celopostavne figure) in zato se za mlade dame nikakor ni spodobilo, da bi se udelež...

Leonardova Zadnja večerja

V povezavi z znamenito poslikavo obstaja duhovita legenda, ki gre takole: Leonardo da Vinci je na njej delal skoraj tri leta, zato se je predstojnik samostana pritožil. S tem je razjezil velikega mojstra, ki je vodilnim nato razložil, zakaj dela tako počasi: imel naj bi težave najti primeren model za Judo, saj naj nihče ne bi imel tako zlobnega obraza, da pa bo zdaj ves navdihnjen uporabil poteze tistega, ki se je pritožil zaradi zamude. V resnici je renesančni polihistor Leonardo res slikal zelo počasi in pogosto je sredi dela izgubil zanimanje in ga ni nikoli dokončal. Zato ni čudno, da mu je v celoti ali delno  [1] pripisanih le petnajst del. Zadnja večerja je eno najznamenitejših del, ki jih je mojster dokončal. Naročnik je bil milanski vojvoda Ludovico Sforza, ki je Leonardu naročil poslikavo ob prenovi tako cerkve kot dominikanskega samostana Santa Maria delle Grazie. Vojvoda je prostor želel spremeniti v mavzolej za družino Sforza, vendar se to ni uresničilo. Tako je danes...

Loščika in ilustracije

 Mineva eno leto odkar sem pričela pisati blog GledalKaja in ob tej priložnosti bom delila z vami nekaj res posebnega. Vloga ilustracije je bila prvotno ta, da je osvetlila ali bolje, dopolnila besedilo (latinski illustrare pomeni razsvetliti, razjasniti). Vesna Kitthiya, ki živi in dela v Prlekiji, pa ustvarja nekakšne vinjete, kjer v ilustracijo pogosto vključi del besedila oziroma ilustracija niti ne potrebuje besedila ob sebi, saj sama pripoveduje neko zgodbo. Za vas imam pripravljen pravcati umetniški posladek, zato napnite oči in uživajte! Današnji prispevek bo obarvan bolj osebno in tako naj kar takoj povem, da je Vesna Kitthiya moja najljubša ustvarjalka. Njene sličice manjših formatov so povečini narejene v tehniki akvarela, dopolnjuje pa jih odločna, a hkrati nežna kontura/črta, narejena s tehničnim pisalom. Zdi se, kot da bi te mini umetnine nastajale po naključju. Kot da bi umetnico navdihnila akvarelna packa, ki je po naključju padla na papir. Vse slike ilustracij v te...

Ivana Kobilca in pariški Salon

V enem prvih prispevkov  smo govorili o Kobilčini sliki Poletje . Povedali smo, da je z njo doživela velik uspeh, saj je pariška žirija določila, da se jo razstavi na Salonu. V prihodnjih letih je na Salonu uspešno razstavljala še dvakrat.  Spomnimo: Salon je takrat še pomenil standard francoskega slikarstva in umetniki, ki so tam želeli razstavljati, so morali dobiti odobritev žirije, ki pa je seveda imela svoje poglede na umetnost. Leta 1891, torej leta, ko se je prijavljala tudi Kobilca, je bilo na razstavo prijavljenih okoli 2800 del, med njimi je žirija izbrala 307 slikarjev z 951 deli, poleg tega še 38 kiparjev z 420 kipi. Vendar pa je večina umetnikov, ki niso bili sprejeti, inštitucijo razumela kot staromodno, zato so organizirali kar svoj Salon. »Salon zavrnjenih« je Napoleon III. ustanovil leta 1873, da bi ugodil umetnikom, ki so se pritoževali zaradi zavrnitev na ostalih salonih, njihovi prostori pa so bili tik ob akademijskem salonu (razstavljali so v prostorih zna...

Razstava Mojstrovine Pinakoteke Praškega gradu v Narodni galeriji

  Vsak, ki je dal kaj nase, si je v 16. stoletju v svojem domovanju uredil lasten kabinet čudes. To je bila zbirka raznoraznih predmetov: tistih, ki so nastali v naravi ali pa kot plod človeške roke. Naštejmo jih nekaj za ilustracijo: minerali, orožje, orodje, novci, arheološki ostanki, slike in skulpture, raznorazni umetnostnoobrtni izdelki, herbariji in nagačene živali (zlasti neobičajni primerki), medicinski pripomočki in še in še.  [1] Beseda kabinet je sprva označevala »majhen stranski prostor, najprej v gradovih za shranjevanje dragocenih zbirk,« [2] vendar pa so prostori pridobili na pomembnosti in velikosti s tem, ko se je zbirka navdušenca večala. Zbirka je predstavljala ugled zbiratelja in ta je z njo pokazal svojo razgledanost, seveda samo tistim, ki jih je povabil in jim zbirko razkazal, kar je bila velika čast. V Narodni galeriji v Ljubljani se je s 1. 10. 2020 odprla razstava Mojstrovine Pinakoteke Praškega gradu. Na ogled je 46 umetnin, ki so bile nekoč del zb...

Nismo poslednji! Dachauska izkušnja Zorana Mušiča

Letos mineva 75 let odkar so Američani osvobodili ujetnike taborišča Dachau. Med njimi je bil Slovenec Zoran Mušič, ki je tam preživel kar šest mesecev. Spada med naše najpomembnejše slikarje in je s svojimi cikli Konjičkov, kraških in dalmatinskih motivov zaslovel tudi širše. Najbolj znan pa je morda prav njegov cikel slik  Nismo poslednji . Mušič je v taborišču delal kot strugar v tovarni orožja. Umetniško znanje diplomiranega slikarja so hitro prepoznali nemški stražarji, ki jih je Mušič portretiral, po fotografijah pa je naredil tudi portrete njihovih deklet in žena. Po njegovem pričevanju naj bi ga za dobro opravljeno delo kdaj pa kdaj nagradili s piščančjim bedrom. Mušič ni bil edini tak primer, čigar nadarjenost so prepoznali stražarji: izpričano je, da so naročali risbe in slike pri slikarju in profesorju Aldu Carpi, ki je bil deportiranec v Gusnu. Naročali so družinske portrete in italijanske krajine, ki jih je slikal po spominu. Carpi je esesovcem želel naslikati taborišč...

Ivana Kobilca: Poletje

Slika Poletje je gotovo ena najlepših in najpomembnejših slik v slovenski zgodovini. Visi v Narodni galeriji in je glavni izmed razlogov, zakaj Slovenci najraje obiščemo prav Ravnikarjev del galerije, kjer so razstavljena dela 19. in 20. stoletja. Ljubljančanka Ivana Kobilca je bila svetovljanka, a med kraji, ki jih je imela najraje, je bila gorenjska vas Podbrezje. Ivanina mama Marija Škofic (tudi Škofič) je bila doma z Britofa pri Podbrezjah in slikarka se je z veseljem vračala sem tudi med večletnim bivanjem v tujini. Leta 1889 je prav v tem kraju pričela slikati sliko Poletje , dokončala pa jo je naslednje leto.  Ivana Kobilca, Poletje , 1889-1890, olje na platnu. Vir: spletna stran Narodne galerije Kot je znano, si je pri delu pomagala s fotografijo. Ni pa bila edina, ki je to počela: slikarji so si v tem času pomagali s fotografijo, ki je pričela nadomeščati skice. Naredila je kar nekaj fotografij in vidimo lahko, da se v marsičem razlikujejo od končne slike: zdi se, da je iz...

Najlepša Rafaelova Madona

  Vse od konca 18. stoletja sliko  spremljajo  nenavadna doživetja. Veliko tistih, ki so si sliko ogledali, je doživelo nekakšne religiozne ekstaze, podobne Stendhalovemu sindromu. To je pomembno zaznamovalo tudi nemško romantiko v 19. stoletju. Rafael, Sikstinska Madona, 1512, olje na platnu. Slika je na ogled v Slikarski galeriji starih mojstrov v Dresdnu.  Nemci so si v zadnjih desetletjih 18. stoletja delo razlagali kot Rafaelovo vizijo: odprla so se nebesa in prikazala se mu je Marija. Najprej nas prevzame podoba Marije, ki v naročju drži Dete. Njen obraz je sicer mil, vendar pa nam njen izraz odkriva nekaj neopisljivega. Jezuščkov izraz je odmev njenega izraza. Več strokovnjakov se je v preteklosti trudilo razvozlati ta pomen, vendar še nismo dobili nekega končnega odgovora. Morda gre za grozo ob spoznanju, kakšno trpljenje čaka Jezusa, ko bo odrasel. Rafael, Sikstinska Madona (detajl), 1512, olje na platnu. Slika je na ogled v Slikarski galeriji starih mo...