Claude Monet, Impresija,
sončni vzhod, 1872, olje na platnu, Muzej Marmottan Monet, Pariz. Vir: https://en.wikipedia.org/wiki/Impression,_Sunrise
Kakorkoli že, sliki Poletje in Likarice sta bili uspešno sprejeti, že naslednje leto pa je Kobilca ponovno poslala svojo sliko, ki je Poletju precej podobna po razpoloženju (začutimo brezskrbnost, sproščenost), pa tudi po kompoziciji (trikotna kompozicija) in tehniki: ozadje je naslikano z impresionistično potezo, figure pa so realistično upodobljene. Slikati je pričela na prostem, dokončala pa v ateljeju. Poleg te slike je razstavila še Dekle v naslonjaču, ki pa je drugačna od prve. Gre za temnejši kolorit, upodobljenka z nami vzpostavlja direkten očesni stik, postavljena je v temen ateljejski prostor, osvetljena sta obraz in desnica.
Ivana Kobilca, V lopi, 1891, olje na platnu. Vir: spletna stran Narodne galerije. Delo je v privatni lasti, zato ni razstavljeno na stalni zbirki v Narodni galeriji, kjer hranijo večino Kobilčinih del. Ugotovljeno je bilo, da sta naslikani deklici Marija Fajdiga, hči gimnazijskega ravnatelja v Novem mestu, in njena prijateljica Tončka Mogolič. Slika ima še dodaten naslov, Sestrici, ki pa je, kot vidimo, napačen. Kot zanimivost naj povemo, da je ohranjena tudi fotografija-pripravljalna študija za sliko V lopi.
Ivana Kobilca, V lopi,
1891, fotografija, hranjeno v Narodni galeriji. Vir: uradna spletna stran
Narodne galerije.
Ivana Kobilca, Dekle v naslonjaču, 1891, olje na platnu, Muzej likovnih umetnosti, Budimpešta. Vir: spletna stran Narodne galerije. Razstavila jo je v Budmipešti leta 1902, kjer jo je ugledal tudi avstro-ogrski cesar Franc Jožef, ki jo je odkupil. Kustos Narodne galerije dr. Ferdinand Šerbelj je zanimanje zanjo interpretiral takole: »Da se je cesar zanimal za portret, najprej govori o njegovi kakovosti, sam pa menim, da ga je prevzel tudi zato, ker ga je spominjal na njegovo ženo Elizabeto Avstrijsko, bolj znano kot Sisi. Treba je vedeti, da je bilo na takšni razstavi veliko portretov in drugih umetniških del. Da je petičneža, ki si jih je bežno ogledal med protokolarnim obiskom, pritegnilo za povrhu še delo sodobne umetnosti – vladarji in cesarji so bili vendarle bolj konservativnih nazorov –, pa je bil gotovo dokaz afirmacije Kobilce kot ženske umetnice.« (Zanimivo, da je cesar Franc Jožef sprva želel odkupiti Kobilčin avtoportret, vendar ga je zavrnila. Šele nato se je odločil za nakup slike mlade Parižanke.)
Leta 1897 je Kobilca na Salonu razstavljala še zadnjič. Žal ostaja slika, ki je žirijo menda čisto navdušila, velika uganka. Ni namreč znano, kje se nahaja. Edino, kar je znano, je fotografija slike, za katero pa se tudi ne ve, kdaj je nastala, in omemba slike v katalogu, ki je izšel ob razstavi. Slika ima kar tri naslove: Sestri, Sestri s poročnim šopkom, Kita cvetja. Upajmo, da slika je morda kje založena in jo bodo kdaj našli, saj je pomemben del naše kulturne dediščine.
Ivana Kobilca, Sestri ob
poročnem šopku, pred 1897, nahajališče neznano. Fotografijo sem posnela iz kataloga, ki je izšel ob retrospektivni razstavi Ivana Kobilca (1861–1926): Slikarija je vendar nekaj lepega
*
O Ivaninem nenavadnem ljubimcu Willyju Gretorju: https://gledalkaja.blogspot.com/2021/02/willy-gretor.html
Komentarji