A zaljubila sta se šele na drugi pogled. "Tisti večer, ko sem ga spoznala, ni name nobenega takega groznega vtisa naredil. Potem je zelo zbolel in ga mesec in pol nisem videla. Po tistem sem ga srečala na cesti, ko sem enkrat šla iz Opere. Mrak se je delal, pa mi je prišel nasproti. Strašno shujšan. Ustavila sva se, rekla sem: "Zdaj ste se pa pozdravili?" "Ja, sem se, do gotove mere," je odgovoril in sva oba utihnila. Tega trenutka ne bom nikoli v življenju pozabila. Stala sva in se gledala in skozi moje možgane je šlo samo: "Temu človeku sem zapisana do smrti." Samo ta misel. Nakar je on rekel: "Vas grem lahko spremit domov?" Sem rekla: "Prosim." In me je spremil do doma. Vem, da sva šla mimo Opere, skozi tisti park, kjer je grobnica naših herojev. Mi je razlagal, da ima še ogromno za narediti, da ima strašne načrte, vendar ve, da bo zgodaj umrl. "Jaz bom mlad umrl, jaz moram hitro delati, ker imam veliko narediti." To mi je rekel prvi večer. Do doma me je spremil, poslovila sva se in naslednji dan me je čakal pred Opero. In spet naslednji dan me je čakal pred Opero. In tako je bilo sedemnajst let." Tako je v enem izmed intervjujev opisala usodno srečanje, ki je se zgodilo leta 1944.
Družinica Kačič-Savinšek se je povečala leta 1949. Fotografijo sem našla v monografiji, ki je izšla ob retrospektivni razstavi Jakoba Savinška v Moderni galeriji leta 1994.
Živela sta zelo skromno in nekaj časa je celo ona preživljala njega. V tem času je menda delal kar v njuni sobici, od leta 1949, ko se jima je rodil sin David, pa na hodniku, vse dokler ni dobil svojega ateljeja. Nikoli se nista poročila in sta živela v "svobodni zvezi". Jakob Savinšek, ki je tudi sam pisal pesmi, je neverjetno pozitivno vplival na Milino poezijo. Zelo ji je pomagalo, da jo je sprejel in ovrednotil v njeni pesniški poklicanosti. Kot je sama povedala, je vsak dan pričakoval, da bo napisala novo pesem in da jo bosta skupaj pregledala in izboljšala, vendar je sama raje pisala po navdihu in ne "na silo". Savinšek je tudi sam pisal pesmi, kar pa so vedeli le redki. Pred tremi leto so pri založbi KUD Logos izšle pod naslovom Izbrane pesmi. Po njegovi smrti in po smrti Mile Kačič je ta vse zapustila prijateljici Ivanki Mežan, ki pa je zapuščino nato prepustila Narodni in univerzitetni knjižnici v Ljubljani.
Leta 2017 je izšlo nekaj Savinškovih pesmi pod naslovom
Izbrane pesmi.
Jakob Savinšek je bil v času svoje smrti v Nemčiji, kjer se je udeležil kiparskega simpozija. Zdravniki so ga menda že večkrat opozorili, naj ne pretirava z naporom, saj da ima slabo srce, vendar jih ni poslušal. V diplomski nalogi z naslovom Mila Kačič in Jakob Savinšek sem našla opis trenutka, ko je Mila prijateljici Ivanki Mežan povedala za Savinškovo smrt: "Klicala me je na vroč avgustovski dan. Dobili sva se pri hotelu Slon, bila je vsa iz sebe, kar se ji je videlo že na obrazu. "Umrl je, ni ga več...", je ihtela. Vse najprej od Jakobove smrti ni bila enaka. V družbi sicer ni kazala te bolečine, vedno je držala celo omizje pokonci. To je bil njen dar. Imela je močen organizem, vsaj navzven je to kazala, navznoter pa je bila prazna. To sem opazila, ko je tolažbo začela iskati v hrani. Hranila je svoje telo, njena duša pa je ostala nenasičena. Vseskozi jo je vodila sila, ki je bila v teh trenutkih proti njeni volji, sila življenja. Živela je z bolečino; izgubila je vse, kar je imela rada, vse, kar je bilo njeno." Ko je zaradi raka umrl še sin David, je bila njena tragedija popolna. "Najprej mi je umrl Jakob, potem leta 1990 še sin David. Od takrat so se mi solze posušile. Nikogar svojega nimam več. Nič več ne jokam, ne morem, toliko hudega se mi je v življenju nabralo," je povedala. Tudi David je bil pesnik. Ciril Zlobec je njegove pesmi objavil v reviji Sodobnost po njegovi smrti.
Se je pa tudi Savinšek poklonil Mili Kačič in jo kar nekajkrat portretiral: https://gledalkaja.blogspot.com/2020/12/kipar-jakob-savinsek.html
O Mili Kačič sem pisala tudi tu: https://gledalkaja.blogspot.com/2020/07/3-marca-2020-je-minilo-dvajset-let-od.html
#jakobsavinšek #milakačič
_________________________________________________
- Diplomsko nalogo Urše Zakrajšek s polnim naslovom Mila Kačič in Jakob Savinšek. Eros v likovni in pesniški podobi lahko najdete na povezavi https://slov.si/dipl/zakrajsek_ursa.pdf
- V branje priporočam tudi omenjeno monografijo Jakob Savinšek: retrospektivna razstava, 13. september - 13. november 1994, Moderna galerija Ljubljana.
Komentarji
Jakob Savinšek je sprva delal realistične kipe, potem pa se je kaj kmalu obrnil k modernizmu. Tudi njegovi kipi (portreti) Mile Kačič so modernistični.