V enem prejšnjih prispevkov smo izvedeli, kako je Jakob Savinšek vplival na pesništvo Mile Kačič, danes pa bomo izvedeli, kako je Mila Kačič vplivala nanj in na njegovo kiparstvo.
Savinšek in Kačič sta se zaljubila junija 1944 in že čez dve leti je Savinšek naredil njen portret. V tem času je bil še študent na takratni Akademiji za upodabljajočo umetnost. Kiparstvo ga je menda vsega prevzelo in nikoli ni bil čisto zadovoljen s svojim delom – pa s tujim tudi ne. »Priznanja, ki jih je bil deležen, ga niso omrežila s samozadovoljstvom, temveč so ga gnala v nepotešenost in nova iskanja. »Navdih« je imel zanj pogojno vrednost, samo tolikšno, kolikor se je dopolnjeval z vztrajnim, sistematičnim delom in znanjem. Kot ustvarjalec je bil trd in nesentimentalen do sebe in do mene: ogromno mi je dal, pa tudi ogromno zahteval. In rada sem mu dajala, kar je bilo v mojih močeh,« je povedala Mila. V diplomski nalogi z naslovom Mila Kačič in Jakob Savinšek je objavljen pogovor z igralko Ivanko Mežan, ki je bila zelo dobra prijateljica Kačičeve: »Bil je obseden kot Srečko Kosovel, vse je tipal. V družbi ni bil interaktiven, fokusiral se je na predmete, na okončine ljudi. Včasih si dobil občutek, kot da te ne posluša in ne sliši, ker so njegove roke tipale tvoje, njegovi prsti so polzeli po vseh površinah. Tipal je kožo, mizo, stole, kot slepec…« [1]
Jakob Savinšek, Portret Mile Kačič, 1946, patiniran
mavec, Medobčinski muzej Kamnik. Podoba je idealizirana, romantična in
zasanjana. Začutimo lahko kiparjev odnos po portretiranke. Vir:
Jakob Savinšek, Noseča, 1949, patiniran mavec, Galerija
Miha Maleš. Delo majhnih dimenzij je izredno intimno.
Jakob Savinšek, Noseča Mila, Galerija Ex Arte.
Fotografiji sta bili objavljeni na njihovi Facebook strani v juliju 2020. Zanimivo bi bilo
izvedeti provenienco kipa.
Leta 1950 je Savinšek vpisal specialistični študij kiparstva pri profesorju Borisu Kalinu. Vendar ni bil prav nič pod vplivom svojega mentorja, ko je naredil doprsni portret, ki velja za prvi primer kubične plastike pri nas. Morda bi lahko rekli, da gre za nadaljevanje sloga, v katerem sta bili narejeni prej omenjeni plastiki: stilizacija, minimalizem, osnovne karakterne poteze so le nakazane, kljub temu sta v tej celoti zajeti njena toplina in očarljivost. Dotični portret je zelo cenjen v stroki; leta 2000 je postal last Moderne galerije v Ljubljani in bil dolgo časa del stalne postavitve, predstavljen je bil tudi na številnih gostujočih razstavah.
Jakob Savinšek, Portret Mile Kačič, 1955, bron, Moderna
galerija. Poudarjen je volumen, vendar portretiranka ostaja elegantna in
čutna. Vir:
Mila Kačič s svojim portretom. Vir: monografija Jakob Savinšek: retrospektivna razstava.
Je pa Savinšek naredil tudi portret sina Davida pri njegovih desetih letih. Mila sama je večkrat povedala, kako globoka je bila njena želja po materinstvu in da je bila pomemben navdih za njeno poezijo v času, ko je bila prepričana, da sploh ne bo mogla zanositi. Savinšek menda ni bil preveč navdušen nad tem, da bo dobil otroka, a to, da je svojo življenjsko sopotnico tolikokrat portretiral v blaženem stanju, in navsezadnje, da je naredil portret sina, kaže, da mu ni bilo čisto vseeno.
Jakob Savinšek, Portret sina Davida, 1959, patinirani
mavec, bil je last Mile Kačič. Vir: monografija Jakob Savinšek: retrospektivna razstava.
Gre za prepričljiv modernistični portret.
O Mili in Jakobu sem v preteklosti že pisala:
- https://gledalkaja.blogspot.com/2020/09/mila-in-jakob.html
- https://gledalkaja.blogspot.com/2020/07/3-marca-2020-je-minilo-dvajset-let-od.html
#jakobsavinšek #milakačič
[1] Diplomsko nalogo Urše Zakrajšek s polnim naslovom Mila Kačič in Jakob Savinšek. Eros v likovni in pesniški podobi lahko najdete na povezavi https://slov.si/dipl/zakrajsek_ursa.pdf
Komentarji