V prejšnjem članku (KLIK!) sem pričela pisati o Pollockovem action paintingu, v današnjem članku ga bomo umestili v prostor in čas, da bomo sploh razumeli njegovo vlogo in pomembnost.
Po drugi vojni se zastavijo tehtna vprašanja: kakšna naj bo umetnost, kaj lahko kaže, kaj komentira? Kaj sploh še ostane po vsem tem, kar je svet doživel?
Kot je znano, sta bila Vzhod (Sovjetska zveza) in Zahod (Združene države Amerike) v hladni vojni, tekmovala pa sta tudi v tem, kdo bo boljši, kar se je kazalo tudi v kulturi in umetnosti. ZDA se je sovražniku želela pokazati kot svobodna, demokratična država, kjer je umetnik tako zelo prost pri svojem delu, da lahko proizvaja celo nefiguralne umetnine. Govorimo o abstraktnem ekspresionizmu.
Pollockov action painting umeščamo v abstraktni ekspresionizem, a tu je treba takoj povedati, da ne gre za gibanje, temveč za najrazličnejše osebne stile (tu recimo lahko omenimo colour field painting Marka Rothka in Barnetta Newmana, gre torej za slike z velikimi zaplatami enakomerno nanesenih barv, ki naj bi gledalca povsem prevzele in ga spodbudile h kontemplaciji). Umetniki so pričeli razmišljati, da nova ameriška družba rabi novo umetnost in tako je postal abstraktni ekspresionizem ena možnih rešitev.
Na prvi pogled se lahko zdi, da gre pri takšni nefiguralni umetnosti za popolno apolitičnost, a sporočilo takšnih "pack" je bilo v resnici precej močno, šlo je namreč za odgovor Rusiji. Gesta na platnu je bila gesta osvoboditve od starih vrednot – političnih, estetskih, moralnih. Ne bomo se torej začudili, da je nekatera Pollockova dela celo sponzoriral Kongres za kulturno svobodo (protikomunistična zagovorniška skupina, ustanovljena leta 1950), ki jo je podpirala Centralna obveščevalna agencija (CIA). CIA je cenila Pollockov slog, ker se je izogibal socrealizmu in očitnim političnim gestam.
*
Morda
še kakšno besedo o naslovih slik. Pollock je slike najpogosteje označil s
številko in letnico nastanka. Mojster sam je povedal: "Številke so nevtralne. Zaradi njih ljudje gledajo na sliko kot na
tisto, kar je - čisto slikarstvo" in "Glejte pasivno in poskušajte prejeti, kar slika ponuja, in ne
prenašajte teme nanjo ali celo vnaprejšnje ideje o tem, kaj naj naj bi bilo
prikazano."
*
Zanimivost: umetniška prestolnica se je v času po drugi vojni preselila iz Pariza v New York. Prav v tem ameriškem mestu je svojo šolo odprl tudi nekdanji učenec našega Antona Ažbeta Nemec Hans Hoffman, ki velja za očeta ameriškega abstraktnega ekspresionizma. Pri njem je svoje znanje dobila tudi Lee Krasner, znamenita slikarka in svoj čas tudi žena Jacksona Pollocka.
Komentarji