Kaj se skriva izven okvirja?
Življenje!
Kakšno življenje so med obema vojnama živeli mladi umetniki, ki so
končali zagrebško akademijo, pa bo moč izvedeti v tem članku. V zadnjih letih
se spet malo več govori o Klubu neodvisnih. Leta 2021 je bila v Zagrebu
razstava o povezavi med slovenskimi študenti in akademijo v Zagrebu, ta
razstava je v nekoliko spremenjeni obliki nato gostovala konec leta 2021 v Galeriji Božidarja Jakca, zdaj pa je v malenkost spremenjeni obliki prišla
še v Galerijo Cankarjevega doma v Ljubljani. Na ogled je okoli 70 del, od tega jih je 29 predstavljenih prvič.
Neodvisni oziroma Klub neodvisnih slovenskih likovnih umetnikov je deloval med obema vojnama (1937-1941) in je štel kar 14 članov. To so bili študentje že omenjene zagrebške akademije, na kateri so poučevali znameniti umetniki Ivan Meštrović, Ljubo Babić in Vladimir Becić. V klub so se povezali zaradi razmer: lažje je bilo razstavljati v skupini kot pa samostojno (v zgodovini poznamo podobne primere recimo s Salonom zavrnjenih, morda pogojno štejemo tu tudi Secesijo) in lažje je bilo tudi plačevanje stroškov, ki so nastali ob postavljanju razstav. Neodvisni so bili ne samo poslovni partnerji, temveč so gojili tudi dobre medsebojne odnose. Med ključnimi osebami iz sveta kulture so si izbrali podpornike, ki so kupovali njihova dela bodisi zase bodisi za kulturne inštitucije: Fran Windischer (ustanovitelj Narodne galerije), France Stele (utemeljitelj umetnostne zgodovine na Slovenskem), Ivan Zorman (direktor Narodne galerije), Izidor Cankar (ustanovitelj Moderne galerije). Prirejali so tudi plese z živo glasbo, kjer so zbirali denar za ekskurzije in štipendije v Franciji in Španiji.
Na razstavi sta na ogled vabili na plesa, ki ju je organiziral Klub neodvisnih.
Povezali so se tudi z Rihardom
Jakopičem in v Paviljonu leta 1936 prvič razstavljali (šele naslednje leto pa
je bil Klub neodvisnih tudi uradno ustanovljen). Prve razstave so bile dobro
sprejete, kritike so bile pozitivne, so se pa ti kaj kmalu začeli spraševati,
kakšna je prihodnost slovenske umetnosti. Namreč: že od začetka 20. stoletja,
ko smo Slovenci še pod Avstro-Ogrsko in so težnje po združitvi južnoslovanskih
narodov v eno državo vse močnejše, se pojavlja vprašanje nacionalnega v
umetnosti (o društvu Vesna, katerega član je bil tudi Hinko Smrekar sem že
pisala: https://gledalkaja.blogspot.com/2021/10/drustvo-vesna.html; kasneje se pojavlja tudi v povezavi s slovenskim impresionizmom).
Neodvisni imajo drugačen, lahko bi rekli svež pristop k temu vprašanju: pristopajo
samostojno in subjektivno. Razmišljajo, da je k vsakemu motivu treba pristopati
različno (govorimo o potezi, pastoznih nanosih barve). Akt je drugačen motiv kot krajina in ta je spet drugačna od portreta.
Slike torej morajo biti različne tudi po tem, kakšne krajine recimo delamo: štajerska pokrajina je seveda drugačna od kraške. Pri tem s pridom uporabljajo
različne načine grajenja slike in tako od slike do slike ustvarjajo različna
vzdušja.
Krajina je motiv, h kateremu so se Neodvisni v tridesetih letih prejšnjega stoletja najpogosteje vračali.
Razstava je pregledna in lepo predstavi vsakega izmed umetnikov. Prevladujejo slikarji, pet pa je kiparjev: Frančišek Smerdu, Boris in Zdenko Kalin, Nikolaj Pirnat in Karel Putrih. Slednji je skupaj s slikarjem Stanetom Kregarjem študiral v Pragi in ne v Zagrebu, a so se z mladimi umetniki dobro poznali, zato ni bilo ovir, da se klubu ne bi pridružila.
Pa pobližje poglejmo nekaj znanih in manj znanih članov!
France Pavlovec (1897 – 1959) sicer
pripada malo starejši generaciji, šele po prvi svetovni vojni se je lahko vpisal na slikarstvo
na akademiji. Na razstavah na Slovenskem, ki so jih Neodvisni prirejali, je bil
zelo dobro sprejet, zato so bili presenečeni, ko so razstavljali leta 1940 v Zagrebu in Pavlovec ni doživel pričakovanega uspeha.
V opusu Franceta Pavlovca prevladujejo krajine, nekaj pa najdemo tudi tihožitja.
Po obisku Pariza se v opusu Maksima Sedeja (1909 – 1974) zgodi zanimiv preobrat, ko se iz javnega življenja raje obrne v zasebno sfero, in tako postane vodilni umetnik intimizma na Slovenskem. Kljub temu imamo pri njegovih delih lahko občutek utesnjenosti, vzdušje je presenetljivo tesnobno glede na tematiko (družinski prizori).
Na desni strani vidimo sliko Na balkonu II (1939), ki je danes v lasti SNG Opera in balet. V Narodni galeriji na stalni zbirki pa visi skoraj identična slika z naslovom Na balkonu I (1937). Ni znano, zakaj je Sedej dvakrat naslikal isti motiv. Morda na željo kakega kupca?
Na razstavi se pojavita dve študiji Mrtvega kurenta Franceta Miheliča (1907 – 1998). Neodvisni so na svojih razstavah kazali tudi študije, tako lahko vidimo recimo mavčna odlitka Karla Putriha. Je pa bil Mihelič poleg Sedeja eden najrevnejših slovenskih študentov v Zagrebu. V nekem pogovoru je dejal, da se je v času največje stiske znašel tako, da je prerisoval in delal povečave raznih podob iz medicinskih knjig v neki mestni porodnišnici. Tako si je tam prislužil dva topla obroka na dan.
Zgoraj France Mihelič, Mrtvi kurent, študija 1, 1937-1938, olje na platnu, spodaj: France Mihelič, Mrtvi kurent, študija 2, 1937-1938, olje na platnu.
Kustosinja razstave dr. Asta Vrečko na javnem vodstvu v maju 2022.
Kar 29 od okoli 70 razstavljenih del je na ogled prvič in že to je razlog, da si je razstavo vredno ogledati!
V Cankarjevem domu obljubljajo bogat spremljevalni program. Spremljajte ga tu: https://www.cd-cc.si/kultura/razstave/izven-okvirja
Razstava je podaljšana do 23. oktobra!
Komentarji