Letos
poteka že 14. slovenski bienale ilustracije, kjer se splošni javnosti predstavi
izbrana ilustratorska produkcija. Letošnja žirija v sestavi Tatjana Pregl Kobe,
Zvonko Čoh, Petra Černe Oven, Silvan Omerzu in Nina Pirnat Spahić (to je zadnja
razstava te kustosinje, ki je vrsto let delala v Cankarjevem domu) je izbrala
največ del do sedaj. Med 126 deli je izbrala namreč kar 81 del in tudi nagrad
je bilo letos podeljenih največ – kar štirinajst.
Tudi
letos se je, tako kot na preteklih bienalih, pokazalo, da je naša ilustratorska
produkcija izredno kvalitetna. Tako najdemo bisere med poljudno-znanstveno, otroško,
politično obarvano ilustracijo (tu mislim tudi karikature), ilustracijo, ki se
pojavlja v pesniških zbirkah ali v strokovni literaturi.
Nagrado
Hinka Smrekarja za življenjsko delo je prejel Daniel Demšar, nagrado Hinka
Smrekarja pa Lila Prap.
Prejemnik nagrade za življenjsko delo je že tradicionalno predstavljen v posebnem delu galerije. Daniel Demšar (1954, Maribor) je eden tistih umetnikov, ki z lahko preskakuje med zvrstmi. V njegovem opusu najdemo dela, ki prehajajo iz grafike v ilustracijo v sliko. In prav to je prepričalo žirijo, da mu je letos podelila nagrado.
Lila Prap je žirijo navdušila z avtorsko slikanico Ptiči?! Ilustratorka že vrsto let dela v tehniki suhega pastela in sicer na večinoma črno podlago. Njeni liki so stilizirani (poenostavljeni), povečini postavljeni v prvi plan (narejeno je ploskovito, globine, perspektive se izogiba) in tako ni čudno, da so Ptiči?! v prvi vrsti namenjeni najmlajšim bralcem (ali prelistovalcem strani), vseeno pa je besedilo dovolj zanimivo in duhovito, da bo pritegnilo tudi odrasle.
Če boste pogledali originalne ilustracije pobližje, boste videli poteze, ki jih je s pastelom vlekla avtorica.
Na nek način nasprotne se zdijo ilustracije Mojce Cerjak, ki dela v akvarelu, kar omogoča nežno prelivanje barv (tudi občutje ob gledanju teh ilustracij je nežno, delikatno/subtilno). Njene ilustracije kot da predvsem nagovarjajo najmlajše, a tudi odraslega odpeljejo v čisto drug svet. Prejela je priznanje Hinka Smrekarja za ilustracije Sr(e)čna dežela ob pesmih Zvezdane Majhen.
Priznanje Hinka Smrekarja za poljudno-znanstveno ilustracijo je prejela Lidija Plestenjak za njeno krasno sovo. Tu naj izpostavim še hiperrealistične ilustracije Mateje Kavčič. Te so tako natančno naslikane, da se skorajda zdijo kot kolaž. Nastale so za knjigo Saše Pavček Zastali čas. Navdušuje tudi Marija Nebernik z ilustracijo divje narcise in navadnega malega zvončka.
Lidija Plestenjak ob svojih ilustracijah. Fotografija ni moja, našla sem jo tu: https://n1info.si/novice/kultura/znani-nagrajenci-14-slovenskega-bienala-ilustracije/
Mateja Kavčič. Ilustracije so narejene v
tehniki barvni pigmenti, akrilna emulzija na papirju.
Marija Nabernik. Tehnika: tempera na papirju.
Posebno
pohvalo za ilustracije ob besedilu Milana Dekleve v knjigi Mala Alma na veliki poti je prejela Huiqin Wang. Na Kitajskem
rojena umetnica se je na bienalu ilustracije že večkrat predstavila, tokrat pa
se je v svoji značilni tehniki lotila zgodbe Alme M. Karlin. Wang pri svojem
delu namreč vedno slika na kitajski papir, izdelan iz posebne vrste trave, pri
katerem pa popravki niso več možni. Slikanje/ilustriranje se torej spremeni v
neke vrste meditacijo, kjer mora umetnik biti stoprocentno skoncentriran, hkrati
pa v mislih že imeti tudi podobo končnega izdelka. O znameniti popotnici Karlin
sem na blogu že pisala https://gledalkaja.blogspot.com/2020/11/zarocena-alma-m-karlin.html in https://gledalkaja.blogspot.com/2021/01/zaljubljena-alma-m-karlin.html
Tisti, ki imajo ostro oko, bodo opazili, da je Wang vkomponirala nekatere Almine akvarele v ilustracijo. Alma je namreč ves čas svojega potovanja dokumentirala-slikala rastlinje, ki ga je videla na poti.
Niso se pa vse ilustracije pojavile zgolj v knjigah. Prejemnik posebnega priznanja za mladega ustvarjalca Jure Brglez je naredil ilustracije za pravljico Čapljina pečenka (za Lahkonočnice: kratke slovenske pravljice za lahko noč) Ilustracije si lahko ogledate tu, zraven pa še prisluhnete pravljici: https://www.lahkonocnice.si/pravljice/capljina-pecenka Na sploh je opazna razlika med mlajšimi in starejšimi generacijami, kjer vidimo, da se mlajše generacije umetnikov pogosteje poslužujejo digitalnih pripomočkov pri ustvarjanju.
Jure Brglez, Čapljina pečenka, digitalna ilustracija.
Spodaj
izpostavljam še nekaj ilustracij in avtorjev, ki so mi padli v oči:
Polona
Lovšin za knjigo poezij Tomaža Pengova Drevo
Črtomir Frelih za avtorsko delo Lisice
Črtomir Frelih je knjigo, ki je sestavljena iz ilustracij in dialoga med dvema lisičjima protagonistoma, naredil v tehniki svinčnika. V teh negotovih koronskih časih je prijeten humor, ki iz nas izvabi sproščen smeh, več kot zaželen.
Moja
najljubša ilustratorka Vesna Kitthiya (o njej sem že pisala https://gledalkaja.blogspot.com/2021/06/loscika.html) letos na žalost ne razstavlja, morda pa kdaj v
prihodnosti.
Razstava bo na ogled do predvidoma 31. marca 2022. Galerija
je odprta med 10:00 in 18:00, ob četrtkih 10:00 in 21:00, ob nedeljah pa 10:00 in 18:00.
Komentarji