Slovenski bienale ilustracije spremljam že od leta 2012, to je tudi leto, ko se je začelo moje sodelovanje s Cankarjevim domom, kjer še danes delujem kot galerijska vodička. Na vsaki dve leti se lahko obiskovalci čudimo kvaliteti slovenske ilustracije in ja, vsakič znova ugotavljamo, da se definitvno lahko kosamo s svetovno ilustratorsko produkcijo.
Letos je bilo prijav 144, žirija, ki so jo sestavljali dr. Tanja Mastnak, Gregor Dražil, Hana Stupica, Ivan Mitrevski, Katarina Hergouth, pa je izbrala 69 avtorjev. Letošnji bienale je v znamenju pelikana Lile Prap, saj je na 14. bienalu prejela glavno nagrado za svoje delo.
Vhod v galerijske prostore
Z odprtja razstave
S tiskovke
Tudi to leto so bile podeljene nagrade in sicer je Nagrado Hinka Smrekarja prejela Ana Zavadlav za ilustracije, nastale v tehniki oglje in suhi pasteli, za knjigo Italijanske pravljice 1 Itala Calvina. Menda gre za precej strašljive zgodbe, ki pa jih ilustracije naredijo bolj prijazne in privlačnejše za otroke, hkrati pa tudi zanimive za odrasle, ki morajo otrokom v nedogled brati zgodbice. :P
Ana Zavadlav, Italijanske pravljice, 2022, oglje in suhi pasteli.
Nagrado za življenjsko delo je leto prejel (posthumno) Tomaž Kržišnik. Tatjana Pregl Kobe je podala utemeljitev: "Ilustrator, slikar, grafik in oblikovalec Tomaž Kržišnik (1943–2023) je študiral v Varšavi na Akademiji lepih umetnosti, kjer je leta 1968 magistriral iz knjižne ilustracije. Pripadal je generaciji, ki se je pionirsko šolala na različnih akademijah v Evropi in vpeljala raznovrstnost tudi v ilustriranju. Inovativne so njegove risbe, lutke in scenografije, vizualni znaki in plakati, prostorske postavitve ter izdelki iz stekla in keramike. Uveljavil se je s prepoznavno avtorsko risbo, barvnimi grafikami in ilustracijami. Bil je prvi, ki je združeval svoje risane ali slikane podobe s tipografskimi elementi v vsebinsko prepričljiva unikatna vidna sporočila, knjižne objekte in ilustracije."
Na vsakem bienalu je del galerije namenjen prejemniku nagrade za življenjsko delo.
Plaketi sta prejela:
Tina Volarič, pri kateri je žirija izpostavila njeno izredno domišljijo, ki spremlja sicer resno, a izmišljeno pripoved, ki črpa iz zgodovine Severne Primorske (naročnik Goriški muzej),
Tina Volarič, Karlo in Stanko: Zgodovinska domišljijska pripoved, 2023, gvaš in barvni svinčnik.
in Damijan Stepančič, stari znanec bienala, ki je žirijo prepričal s svojimi grozljivimi podobami (ljubitelji Hieronymusa Boscha lahko prepoznamo nekaj aluzij) in zanimivimi perspektivami.
Damijan Stepančič, Zgodba zgodb, 2022, mešana tehnika.
Priznanji sta dobili:
Eva Mlinar, za katero se zdi, da jo navdihuje predvsem srednjeveška umetnost (gotika, če smo natančnejši). Njena dela so vedno dovršena, in Maša P. Žmitek za dinozavre, ki oživijo pred našimi očmi s pomočjo kinematografske metode (glej spodaj).
Maša P. Žmitek, Po sledeh velikanov, dinozavri Jure, 2023, monotipija - tisk s prenosom risbe, svinčnik.
Priznanje za mlado ustvarjalko je letos prejela Lea Vučko. Njene ilustracije so zaživele v odlični in pretresljivi animaciji Zlatorog. Gre za slovensko pripovedko o gorski kozi z zlatim rogovjem, ki jo zaradi nesrečne ljubezni in obljube po novi sreči ustreli mladenič in nato to plača z življenjem. Res izredne ilustracije!
Lea Vučko, Legenda o Zlatorogu, 2022, digitalna tehnika.
Toliko o nagrajencih, zdaj pa poglejmo, koga moramo še nujno izpostaviti.
Omeniti moram ilustratorko Melanie Habjanič, ki letos prvič – pa verjetno ne zadnjič – razstavlja na bienalu. Njene ilustracije spremljajo besedilo Lele B. Njatin, ki mlajše bralce opozarja na okoljsko problematiko.
Melanie Habjanič, Zmaga! Ali kako so lisica, volk in medved pometli z nesnago, 2023, digitalna tehnika.
Simpatično knjižico je spisala Dora Kaštrun in jo opremila s še bolj simpatičnimi ilustracijami. Na zadnjem bienalu smo imeli lisički Črtomirja Freliha, letos so glavne žabe. :)
Dora Kaštrun, Žabci, 2021, digitalna tehnika.
Vedno znova sem vesela, ko na bienalu naletim na ilustracije Marije Prelog, tokrat nastale za knjigo Prirodoslovnega muzeja Slovenije Katera sem? (Ptice).
Marija Prelog, Katera sem? (Ptice), 2023, svinčnik in barvni svinčnik.
Hana Stupica je izdelala ilustracije za slovensko znamko Just a corpse.
Hana Stupica, Plesoča kuna, 2022, mešana tehnika, gvaš.
Se že veselimo naslednjega bienala, kajne? :)
Komentarji