Preskoči na glavno vsebino

Giuseppe Arcimboldo: Štirje letni časi

 

Ali ste vedeli, da so dela Giuseppa Arcimbolda (1526-1593) kmalu po njegovi smrti utonila v pozabo? Ponovno so ga obudili šele v 20. stoletju in sicer kdo drug kot - nadrealisti. Še posebej so uživali v Arcimboldovih vizualnih igrah. Kakšne so te igre bile, pa bomo videli v nadaljevanju.

Največja zbirka Arcimboldovih del je bila za časa mojstrovega življenja v Pragi. Med 30-letno vojno so leta 1648 na ukaz kraljice Kristine tja vdrli švedski vojaki, ki so za ljubiteljico umetnosti pokradli veliko njegovih slik iz zbirke cesarja Rudolfa II. Prav zaradi tega so Arcimboldove slike danes razdrobljene po svetu. Na ogled jih najdemo v Kunsthistorisches Museum na Dunaju, v habsburškem dvorcu Ambras v Innsbrucku, na Real Academii de Bellas Artes de San Fernando v Madridu, v Louvru, ter v številnih muzejih na Švedskem in v Italiji (tudi v Uffiziju) in v Združenih državah. Ohranjenih je le 26 slik, veliko je izgubljenega, poleg tega pa so tudi težave z avtorstvom, saj Arcimboldo vseh slik ni signiral.

Arcimboldo je bil dvorni slikar in je vsa dela naredil za cesarja. V Arcimboldovem življenju je pomembna letnica 1562, ko je postal dvorni umetnik najprej Ferdinanda I., kasneje njegovega sina Maksimilijana II. na habsburškem dvoru na Dunaju in še kasneje njegovega sina Rudolfa II. na dvoru v Pragi. To pomeni, da so vsa dela, ki jih je naredil na dvoru, pripadla cesarju. So si pa določeni gostje lahko pri cesarju izprosili kopije slik. Tako naj bi nastale kopije Letnih časov, ki jih najdemo v Louvru, za kneza Avgusta Saškega iz Dresdna. Svoje kopije Letnih časov je dobil tudi Filip II. Španski, a do danes se je ohranila le Pomlad.

Slikar je uvedel nov motiv, t. i. tihožitni portret (morda prvotno mišljen kot čudaška zanimivost za zabavo dvora). Zakaj so bile te nenavadne slike (verjetno) sprejete z navdušenjem? Verjetno je bil razlog tudi v tem, da je bil cesar navdušen zbiratelj vseh možnih nenavadnih predmetov in si je tudi oblikoval svoj kabinet čudes, v katerem je imel tako objekte iz narave (školjke, minerale, rastlinske in živalske primerke) kot objekte, ki jih je naredila človeška roka in sem so seveda sodile tudi slike in kipi, po možnosti pa še kakšni krasni obrtni izdelki. No, za to je imel seveda posebno dvorano, t. i. Kunstkammer. V takšnem Kunstkammerju so morda visele tudi Arcimboldove slike.

Da pa so bile slike res pozitivno sprejete, se je morda potruditi tudi umetnik. Ob slavnostni predstavitvi cikla naj bi dvorni pesnik Giovanni Battista Fonteo prebral Arcimboldovo pesem, v kateri je pojasnil, kaj kakšna slika predstavlja zato da ja ne bi prišlo do nesporazumov. Žal se pesem ohranila le delno (preberi tu!).  

Pomlad, olje na platnu, 1563, Real Academia de Bellas Artes de San Fernando, Madrid. Očitno gre za žensko figuro, ki je na prvi pogled v celoti sestavljena iz rož. Iz različnih spomladanskih rož in popkov so njeni obraz, lasje, klobuk, ovratnik. Telo je iz listja in zelenja. Našteli so kar 80 vrst rastlinja.

 Poletje, 1563, olje na platnu, Kunsthistorisches Museum, Dunaj. Tudi Poletje predstavlja ženska figura, na prvi pogled v celoti sestavljena iz sadja in zelenjave, ki uspevata v poletnem letnem času. Bistro oko bo opazilo tudi koruzo (Novi svet!). Obleka je zgrajena iz klasja. Ta konkretna slika je bila originalno v lasti cesarja Maksimilijana in ne gre za nobeno kopijo.

Jesen, 1573, olje na platnu, Louvre, Pariz. Ali bi lahko šlo za portret cesarja Maksimilijana? Morda. Vsekakor gre za moškega, katerega vrat in obraz sta iz sadja in zelenjave, klobuk iz buče, trup pa iz čebra.

 
Zima, 1563, olje na platnu, Kunsthistorisches Museum, Dunaj. Tudi ta konkretna slika je original cesarjeva in ne gre za nobeno kopijo kot smo videli pri Jeseni in Pomladi. Gre za starejšega moškega, ki je povečini iz korenin. Njegova koža je grčasto deblo (poudarek je tudi na obraznih gubah), brada iz vejic in koreninic, lasje so listja zimzelenih dreves in vejevja. Kaj pa oblačilo? Arcimboldo ga je oblekel v slamo (morda predpražnik?). Malo nenavadne se nam lahko zazdijo limone, ki krasijo upodobljenčevo oblačilo, saj jih običajno povezujemo s poletjem in ne zimo. A v Italiji limone rastejo v zimskem času. Ohranili so se podatki, da se je cesar Maksimilijan za nek dogodek (in teh je bilo na dvoru vedno veliko) oblekel v Arcimboldovo Zimo. Zanimivo je, da je bil umetnik ne le slikar, temveč je bil na čelu organizacije in oblikovanja kostumov za raznorazna praznovanja (poroke, kronanja, turnirjev). Ker se novo leto prične z zimo, je to najpomembnejša slika v ciklu.

Slabo desetletje kasneje je Arcimboldo naredil sliko Štirje letni časi v eni glavi. Slika je zagotovo Arcimboldo delo, saj je signirana, o njej pa je v pismu pisal tudi slikarjev prijatelj Ambrogio Figino, ki jo je posebej pohvalil, da gre za čudovito delo. Namesto profila se srečamo s tričetrtinskim profilom, vzdušje je mračnejše. Morda gre avtoportret v „zimi“ njegovega življenja (star je bil 64 let) oziroma za seštevek vseh njegovih prejšnjih fantastičnih del. 

Štirje letni časi v eni glavi, ok. 1590, Narodna galerija, Washington DC, ZDA.

O čem bi lahko pričale te alegorije, razen tega, da razveseljujejo s svojo drugačnostjo in čudaškostjo? Vsekakor bi lahko videli neločljivo povezanost človeka z naravo oziroma njegovo odvisnost od narave.

Istočasno kot je naredil Letne čase pa je naredil tudi cikel Štirih elementov. A več o tem prihodnjič.

 

Komentarji

Oseba Anonimni sporoča …
👌🏼
Oseba Anja sporoča …
Tele glave so mi ful dobre

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Rubensova slika Ugrabitev Levkipovih hčera

'Ugrabitev' je evfemizem za posilstvo. Zakaj se je slikar Peter Paul Rubens lotil takšnega, za današnji čas tako provokativnega motiva? V kratki študiji (krajšo študijo sem pred časom objavila tudi o Botticellijevem Mističnem rojstvu ), ki sem jo pripravila, se bomo dotaknili možnih interpretacij motiva. Peter Paul Rubens, Ugrabitev Levkipovih hčera , 1615-1618, Stara pinakoteka, München. Pa začnimo z opisom slike! V središču dogajanja na sliki Ugrabitev Levkipovih hčera so naslikane štiri osebe, za njimi dva konja in dva amoreta. Dva moška, od tega eden sedi na konju, drugi pa stoji na tleh, si podajata eno izmed deklet, medtem ko drugo dekle, postavljeno v zvitem klečečem položaju na tleh, močno drži tisti moški, ki stoji na tleh. Osebe so čudno zvite, tako, da ena drugo pogosto prekrivajo in da se določeni deli telesa ne vidijo. Prva figura, ki nam pade v oči, je oseba na sredini slike, to je ženska, ki si jo moška podajata. Moški na konju jo drži za noge, moški na tleh pa...

Mila Kačič in Jakob Savinšek

Pesnica in igralka Mila Kačič je imela deset let mlajšega kiparja Jakoba Savinška zelo rada. Kljub temu da je umrl že leta 1961 je do svoje smrti mislila nanj in mu posvetila večino svojih pesmi. A zaljubila sta se šele na drugi pogled. "Tisti večer, ko sem ga spoznala, ni name nobenega takega groznega vtisa naredil. Potem je zelo zbolel in ga mesec in pol nisem videla. Po tistem sem ga srečala na cesti, ko sem enkrat šla iz Opere. Mrak se je delal, pa mi je prišel nasproti. Strašno shujšan. Ustavila sva se, rekla sem: "Zdaj ste se pa pozdravili?" "Ja, sem se, do gotove mere," je odgovoril in sva oba utihnila. Tega trenutka ne bom nikoli v življenju pozabila. Stala sva in se gledala in skozi moje možgane je šlo samo: "Temu človeku sem zapisana do smrti." Samo ta misel. Nakar je on rekel: "Vas grem lahko spremit domov?" Sem rekla: "Prosim." In me je spremil do doma. Vem, da sva šla mimo Opere, skozi tisti park, kjer je grobnica naši...

Kdo je bil Willy Gretor, nenavadni ljubimec Ivane Kobilca?

  Ivana Kobilca se je nekoč nesmrtno zaljubila. Njenemu izbrancu je bilo ime Willy Gretor in bil je karizmatičen, izobražen, nadarjen in iznajdljiv. Edino, kar je kvarilo odnos, je bila njegova nezmožnost ostati zvest. Kobilci je zlomilo srce, ko je izvedela, da njena prijateljica pričakuje otroka z njim, z drugo prijateljico pa se je poročil. Ivana Kobilca v času prvega bivanja v Parizu, 1891, digitalno obdelan posnetek. Vir: Facebook stran Ivana Kobilca, Narodna galerija Leta 1891 je Ivana Kobilca poslala svojo sliko Poletje na Salon. Ko je bila ta uspešno sprejeta, je tudi sama iz Münchna pripotovala v takratno kulturno in umetniško prestolnico - Pariz. V Münchnu je Kobilca obiskovala zasebno slikarsko šolo za ženske, saj v tistem času niso smele študirati na Akademiji. Zakaj ne? Eden izmed predmetov je vključeval vaje v risanju golega telesa (kar je bil seveda nujen pogoj za uspešno upodabljanje celopostavne figure) in zato se za mlade dame nikakor ni spodobilo, da bi se udelež...

Leonardova Zadnja večerja

V povezavi z znamenito poslikavo obstaja duhovita legenda, ki gre takole: Leonardo da Vinci je na njej delal skoraj tri leta, zato se je predstojnik samostana pritožil. S tem je razjezil velikega mojstra, ki je vodilnim nato razložil, zakaj dela tako počasi: imel naj bi težave najti primeren model za Judo, saj naj nihče ne bi imel tako zlobnega obraza, da pa bo zdaj ves navdihnjen uporabil poteze tistega, ki se je pritožil zaradi zamude. V resnici je renesančni polihistor Leonardo res slikal zelo počasi in pogosto je sredi dela izgubil zanimanje in ga ni nikoli dokončal. Zato ni čudno, da mu je v celoti ali delno  [1] pripisanih le petnajst del. Zadnja večerja je eno najznamenitejših del, ki jih je mojster dokončal. Naročnik je bil milanski vojvoda Ludovico Sforza, ki je Leonardu naročil poslikavo ob prenovi tako cerkve kot dominikanskega samostana Santa Maria delle Grazie. Vojvoda je prostor želel spremeniti v mavzolej za družino Sforza, vendar se to ni uresničilo. Tako je danes...

Loščika in ilustracije

 Mineva eno leto odkar sem pričela pisati blog GledalKaja in ob tej priložnosti bom delila z vami nekaj res posebnega. Vloga ilustracije je bila prvotno ta, da je osvetlila ali bolje, dopolnila besedilo (latinski illustrare pomeni razsvetliti, razjasniti). Vesna Kitthiya, ki živi in dela v Prlekiji, pa ustvarja nekakšne vinjete, kjer v ilustracijo pogosto vključi del besedila oziroma ilustracija niti ne potrebuje besedila ob sebi, saj sama pripoveduje neko zgodbo. Za vas imam pripravljen pravcati umetniški posladek, zato napnite oči in uživajte! Današnji prispevek bo obarvan bolj osebno in tako naj kar takoj povem, da je Vesna Kitthiya moja najljubša ustvarjalka. Njene sličice manjših formatov so povečini narejene v tehniki akvarela, dopolnjuje pa jih odločna, a hkrati nežna kontura/črta, narejena s tehničnim pisalom. Zdi se, kot da bi te mini umetnine nastajale po naključju. Kot da bi umetnico navdihnila akvarelna packa, ki je po naključju padla na papir. Vse slike ilustracij v te...

Ivana Kobilca in pariški Salon

V enem prvih prispevkov  smo govorili o Kobilčini sliki Poletje . Povedali smo, da je z njo doživela velik uspeh, saj je pariška žirija določila, da se jo razstavi na Salonu. V prihodnjih letih je na Salonu uspešno razstavljala še dvakrat.  Spomnimo: Salon je takrat še pomenil standard francoskega slikarstva in umetniki, ki so tam želeli razstavljati, so morali dobiti odobritev žirije, ki pa je seveda imela svoje poglede na umetnost. Leta 1891, torej leta, ko se je prijavljala tudi Kobilca, je bilo na razstavo prijavljenih okoli 2800 del, med njimi je žirija izbrala 307 slikarjev z 951 deli, poleg tega še 38 kiparjev z 420 kipi. Vendar pa je večina umetnikov, ki niso bili sprejeti, inštitucijo razumela kot staromodno, zato so organizirali kar svoj Salon. »Salon zavrnjenih« je Napoleon III. ustanovil leta 1873, da bi ugodil umetnikom, ki so se pritoževali zaradi zavrnitev na ostalih salonih, njihovi prostori pa so bili tik ob akademijskem salonu (razstavljali so v prostorih zna...

Razstava Mojstrovine Pinakoteke Praškega gradu v Narodni galeriji

  Vsak, ki je dal kaj nase, si je v 16. stoletju v svojem domovanju uredil lasten kabinet čudes. To je bila zbirka raznoraznih predmetov: tistih, ki so nastali v naravi ali pa kot plod človeške roke. Naštejmo jih nekaj za ilustracijo: minerali, orožje, orodje, novci, arheološki ostanki, slike in skulpture, raznorazni umetnostnoobrtni izdelki, herbariji in nagačene živali (zlasti neobičajni primerki), medicinski pripomočki in še in še.  [1] Beseda kabinet je sprva označevala »majhen stranski prostor, najprej v gradovih za shranjevanje dragocenih zbirk,« [2] vendar pa so prostori pridobili na pomembnosti in velikosti s tem, ko se je zbirka navdušenca večala. Zbirka je predstavljala ugled zbiratelja in ta je z njo pokazal svojo razgledanost, seveda samo tistim, ki jih je povabil in jim zbirko razkazal, kar je bila velika čast. V Narodni galeriji v Ljubljani se je s 1. 10. 2020 odprla razstava Mojstrovine Pinakoteke Praškega gradu. Na ogled je 46 umetnin, ki so bile nekoč del zb...

Nismo poslednji! Dachauska izkušnja Zorana Mušiča

Letos mineva 75 let odkar so Američani osvobodili ujetnike taborišča Dachau. Med njimi je bil Slovenec Zoran Mušič, ki je tam preživel kar šest mesecev. Spada med naše najpomembnejše slikarje in je s svojimi cikli Konjičkov, kraških in dalmatinskih motivov zaslovel tudi širše. Najbolj znan pa je morda prav njegov cikel slik  Nismo poslednji . Mušič je v taborišču delal kot strugar v tovarni orožja. Umetniško znanje diplomiranega slikarja so hitro prepoznali nemški stražarji, ki jih je Mušič portretiral, po fotografijah pa je naredil tudi portrete njihovih deklet in žena. Po njegovem pričevanju naj bi ga za dobro opravljeno delo kdaj pa kdaj nagradili s piščančjim bedrom. Mušič ni bil edini tak primer, čigar nadarjenost so prepoznali stražarji: izpričano je, da so naročali risbe in slike pri slikarju in profesorju Aldu Carpi, ki je bil deportiranec v Gusnu. Naročali so družinske portrete in italijanske krajine, ki jih je slikal po spominu. Carpi je esesovcem želel naslikati taborišč...

Ivana Kobilca: Poletje

Slika Poletje je gotovo ena najlepših in najpomembnejših slik v slovenski zgodovini. Visi v Narodni galeriji in je glavni izmed razlogov, zakaj Slovenci najraje obiščemo prav Ravnikarjev del galerije, kjer so razstavljena dela 19. in 20. stoletja. Ljubljančanka Ivana Kobilca je bila svetovljanka, a med kraji, ki jih je imela najraje, je bila gorenjska vas Podbrezje. Ivanina mama Marija Škofic (tudi Škofič) je bila doma z Britofa pri Podbrezjah in slikarka se je z veseljem vračala sem tudi med večletnim bivanjem v tujini. Leta 1889 je prav v tem kraju pričela slikati sliko Poletje , dokončala pa jo je naslednje leto.  Ivana Kobilca, Poletje , 1889-1890, olje na platnu. Vir: spletna stran Narodne galerije Kot je znano, si je pri delu pomagala s fotografijo. Ni pa bila edina, ki je to počela: slikarji so si v tem času pomagali s fotografijo, ki je pričela nadomeščati skice. Naredila je kar nekaj fotografij in vidimo lahko, da se v marsičem razlikujejo od končne slike: zdi se, da je iz...

Najlepša Rafaelova Madona

  Vse od konca 18. stoletja sliko  spremljajo  nenavadna doživetja. Veliko tistih, ki so si sliko ogledali, je doživelo nekakšne religiozne ekstaze, podobne Stendhalovemu sindromu. To je pomembno zaznamovalo tudi nemško romantiko v 19. stoletju. Rafael, Sikstinska Madona, 1512, olje na platnu. Slika je na ogled v Slikarski galeriji starih mojstrov v Dresdnu.  Nemci so si v zadnjih desetletjih 18. stoletja delo razlagali kot Rafaelovo vizijo: odprla so se nebesa in prikazala se mu je Marija. Najprej nas prevzame podoba Marije, ki v naročju drži Dete. Njen obraz je sicer mil, vendar pa nam njen izraz odkriva nekaj neopisljivega. Jezuščkov izraz je odmev njenega izraza. Več strokovnjakov se je v preteklosti trudilo razvozlati ta pomen, vendar še nismo dobili nekega končnega odgovora. Morda gre za grozo ob spoznanju, kakšno trpljenje čaka Jezusa, ko bo odrasel. Rafael, Sikstinska Madona (detajl), 1512, olje na platnu. Slika je na ogled v Slikarski galeriji starih mo...