Že v prejšnjem članku smo povedali, da so bile Arcimboldove nenavadne slike po prvem šoku in presenečenju pozitivno sprejete. Habsburžani so bili še posebej navdušeni, saj se je v spremljajočem ciklu Letnih časov – govorim o ciklu Štiri elementi – dalo prepoznati kar nekaj habsburških simbolov.
Človek
se takole, ko gleda te slike, vpraša, če je bil umetnik morda malo nor. Kako je
lahko v 16. stoletju naredil tako sodobne, tako sveže slike? No, vsekakor se v
pozornosti, ki jo je namenil najmanjšim detajlom, ne kaže norost, temveč
briljanca. Imel je res izredno domišljijo! Zadnje obdobje renesanse, t.i.
manierizem je bil bolj odprt za nenavadno. Manierist je bil nagnjen k
prikazovanju tesnih odnosov med človekom in naravo. Svoje spoštovanje do narave
je Arcimboldo poskušal pokazati tudi s svojimi portreti, v katere je vstavil mnoge elemente iz narave.
Štirje
elementi naj bi sovpadali s ciklom Štiri letni časi. Poglejmo!
Zrak, olje na lesu, ok. 1566, (kopija), zasebna last
in Pomlad, olje na platnu, 1563, Real Academia de Bellas
Artes de San Fernando, Madrid. Diptih bi morda lahko predstavljal otroštvo in
temperament sangvinika.
Ogenj, olje na lesu, 1566, Kunsthistorisches Museum, Dunaj in Poletje, 1563, olje na platnu, Kunsthistorisches Museum, Dunaj. Par bi morda lahko predstavljal tudi adolescenco in temperament kolerika.
Zemlja, olje na lesu, morda 1566, zasebna last in Jesen, 1573, olje na platnu, Louvre, Pariz. Diptih bi morda predstavljal zrelost in temperament melanholika.
Voda, olje na lesu, 1566, Kunsthistorisches Museum in Zima, 1563, olje na platnu, Kunsthistorisches Museum, Dunaj. Par bi lahko tudi predstavljal starost in temperament flegmatika.
Zdi se, da se je mojster bal kako bosta cesar Maksimilijan II. Habsburški in njegov dvor sprejela slike, zato jih je na otovoritvi pospremil s pesmijo, ki jih je pomagala razložiti.
Ohranjen je del pesnitve dvornega pesnika Giovannija Battiste Fontea:
Poletje je vroče kot ogenj
Zima mrzla in mokra kot voda
Zrak in pomlad sta topla in vlažna
Zemlja in jesen pa hladni in suhi.
Če smo v prejšnjem članku dejali, da gre pri Štirih letnih časih za alegorije, pa lahko sedaj, ko vemo, da cikel dopolnjuje štirje elementi, to trditev nadgradimo. Tako kot v kozmosu vlada harmonija – in ne kaos, tako tudi v cesarstvu za red, harmonijo skrbi cesar Svetega rimskega cesarstva. On poganja vse in skrbi za cikličnost. Arcimboldo je cesarju Maksimilijanu seveda želel polaskati. Zato se v upodobitvah pojavita tudi pav, ki je simbol Habsburžanov in lev, ki predstavlja Heraklejevega premaganega leva – simbol čeških vladarjev.
Predstavljam si, kako navdušen je moral biti cesar, ko je gledal te slike, in kako zelo je užival, ko je slike kazal svojim prijateljem in so se ti čudili. Ni čudno, da so si želeli kopije slik, ki jih je Arcimboldo nato na cesarjevo pobudo tudi naredil.
*
Več o Kabinetu čudes in nenavadnostih tistega časa tu: https://gledalkaja.blogspot.com/2020/10/razstava-mojstrovine-pinakoteke.html
Komentarji