Ljubljanski grafični bienale is back! Na razstavi se tokrat predstavlja več kot 50 umetnikov in umetnic ter kolektivov in nemogoče je, da bi čisto vse obravnavala, zato sem naredila kratek izbor mojih najljubših del.
Začetek bienala sega v leto 1955, ko je takratni direktor Moderne galerije Zoran Kržišnik v sodelovanju z Božidarjem Jakcem, Zoranom Mušičem in drugimi zoorganiziral predstavitev sodobne grafike. Takrat je razstavljal tudi Pablo Picasso (slišala sem, da naj bi v depojih še vedno hranili dve njegovi grafiki), ki ga je v to prepričal znanec Mušič. Od takrat naprej je grafični bienale zavzel pomembno vlogo ne samo v tedanji Jugoslaviji, ampak tudi širše v svetu. Vse se je spremenilo nekako v zadnjih desetletjih, ko so se kuratorji raje kot grafiko odločili razstavljati sodobno umetnost (govorimo tudi o instalacijah, performansih, land artu itd.), ki z grafiko nimajo nič skupnega. Nekateri kritiki in obiskovalci organizatorjem to hudo zamerijo. Ampak letos se grafika vrača nazaj!
Kot vedno, se tudi letos bienale razteza po različnih lokacijah. Poleg tradicionalnega Tivolskega gradu in Švicarije še Cukrarna (bienale je seveda sponzoriran s strani Mestne občine Ljubljana, tako da je logično, da se povezuje z MGML), RAVNIKAR GALLERY SPACE, kjer je razstavljen prejemnik velike nagrade 34. grafičnega bienala, Krater: kreativni laboratorij v gradbeni jami, PLAC: participativna ljubljanska avtonomna cona, Atelje SVS in Plečnikova trafika na Prešernovem trgu. V svojem članku se bom osredotočila le na dela, ki so na ogled v prvih dveh.
Letos se Ljubljana povezuje z Gano. Glavni kurator je namreč Ganec Ibrahim Mahama, 47. na lestvici 100 najvplivnejših osebnosti v svetu sodobne umetnosti leta 2022 po izboru Art Reviewa, ki je osrednjo temo izoblikoval glede na povezovanje afriške države s Slovenijo oziroma Jugoslavijo skozi prizmo skupne preteklosti. Govorimo seveda o gibanju neuvrščenih v njegovi zlati dobi, ko ji je vladal maršal Tito. Gibanje je med drugim spodbujalo tudi izmenjavo na področju kulture. Geslo bienala Iz praznine so prišli darovi kozmosa bi lahko razumeli kot spodbudo. Iz neke nesigurne situacije (recimo v primeru Gane po strmoglavljenju prvega predsednika-diktatorja Kwameja Nkrumaha, ki je sprva sicer prinesel pozitivne spremembe) potegniti dobro in z upanjem zreti v prihodnost. S tem, ko je Mahama k projektu vključil še kuratorje iz drugih držav, je stvar razširil iz odnosa Gana-Jugoslavija tudi na povezovanje sveta med seboj.
1. Estonska umetnica Malle Leis je v svojih sitotiskih uporabila neverjetno globoke barve. Priznana grafičarka in slikarka na Slovenskem ni tako znana, morda pa se bo to ravno s to razstavo spremenilo. Nekatera njena cvetlična tihožitja spominjajo na Pop art.
Malle Leis, Rože VII, barvni sitotisk, 1971, Poletje, barvni sitotisk, 1973, Rože VIII, barvni sitotisk, 1971.
2. Alžirska umetnica Amina Menia je v svoji instalaciji obravnavala začasne prostore, ki se (čisto konkretno in čisto realno) vzpostavijo, kadar se v Alžiru lotijo prenove kakšne stavbe. Takrat okoli stavbe postavijo vreče iz jutovine, napolnjene z odpadnim materialom in gramozom in »označijo« gradbišče. Domačine na tak način opozorijo, naj tja ne odlagajo smeti in naj ne parkirajo. Žal se takšni začasni prostori hitro spremenijo v nekaj-letne-začasne prostore, kar poznamo tudi na slovenskih primerih, le da se namesto takšnih vreč okoli opustošenih gradbišč hitro pričnejo nabirati smeti. Instalacija je sestavljena iz čudovitih talnih ploščic in vreč z materialom, ki jih obdajajo.
Amina Menia, Razširitve boja, instalacija, 2023.
3. Nemška umetnica Helga Griffiths je v svojem delu kombinirala tehnologijo in naravo. V videoinstalaciji nas popelje v jamo Hohle Fels, v kateri so pred leti našli prazgodovinske ostanke, med drugim tudi piščal, narejeno iz kosti beloglavega jastreba. Dodala je prizore iz potovanja po srcu, ja, po notranjščini njenega srca. Pri tem »odkrivnaju« prekatov lastnega srca ji pomagali strokovnjaki. Vse skupaj spremlja glasba, zaigrana na prej omenjeni piščali. Umetnica pa je bila pozorna tudi na vonj. V prostoru v kleti Švicarije se namreč sprošča vonj, ki naj bi nas spomnil na jamo.
4. Ganska umetnica Tracy Naa Koshie Thompson nas v svoji instalaciji spretno spodbudi, da na hrano pogledamo z drugačnega vidika. V razstavnem prostoru najdemo digitalno animacijo, makro- in mikrotopografije, ki nas asociirajo na zemeljsko površino in nikakor ne na hrano. Kanzo (gansko poimenovanje) je ostanek hrane, ki se zapeče na dnu posode. Afričani tradicionalno ta ostanek ponovno uporabijo in sicer ga lahko zmešajo z drugo hrano (z rižem, solato), kot samostojno jed pa se ga da kupiti tudi v trgovinah. Da nas bi dodatno zmedla, je umetnica dodala še nekaj topografskih primerkov iz prazgodovine.
5. Estonski avantgardni umetnik Raul Meel se na bienalu predstavlja s svojo konkretno poezijo, ki jo je postavil v obliko drevesa, če smo natančnejši Pojočega drevesa.
Raul Meel, Pojoče drevo, sitotisk, 1970.
6. Švicarija je v preteklosti zamenjala mnogo funkcij. Služila je kot gostišče, hotel, stavba s stanovanji za ljudi, ki so se znašli v stiski, in ateljeji. Prav prostori, kjer so se ljudje v Švicariji srečevali najpogosteje, so navdihnili Švicarko Sonio Kacem, ki je v enem izmed njih pustila svoj pečat. Poslikala je hodnik v zadnjem delu stavbe.
Sonia Kacem, Hotel Hodnik, tapete in litografije, 2023.
Ne vem za vas, a meni je letošnji bienale bolj simpatičen kot prejšnji Iskra Delta. Bienale bo na ogled do 14. januarja 2024.
O 34. grafičnem bienalu: klik na povezavo!
Komentarji