Ivan Štrekelj (1916 - 1975) se zdi eden tistih nesrečnežev, ki jim življenje ni prizanašalo. Bil je odličen kipar, ki se je najbolje izrazil v kamnu in lesu, a zaradi njegove gluhote je bila njegova življenjska pot veliko težja kot bi sicer bila.
Rojen je bil leta 1916 v Glincah pri Ljubljani in je pri rosnih sedmih letih zaradi meningitisa oglušel. Obiskoval je Državni zavod za gluhoneme (»Gluhonemnica«) in star je bil že štirinajst let, ko je njegov učitelj ugotovil, da je pravzaprav precej nadarjen za risanje. Nadaljnje šolanje je opravil na Tehnični srednji šoli, rezbarstvo in kiparstvo je poučeval France Kralj, nato pa je bil po uspešno opravljenem sprejemnem izpitu sprejet na akademijo v Beogradu. Zaradi druge vojne je bil študij predčasno končan – vrnil se je v domovino. Po vojni se je zaposlil pri kamnoseštvu Kunovar na Žalah. Živel je v Švicariji (zelo skromno!), tam pa je dobil tudi atelje. Ob ustanovitvi akademije za likovno umetnost v Ljubljani leta 1945 se je vpisal v tretji letnik in študij leta 1949 tudi uspešno zaključil. Diplomiral je pri Frančišku Smerduju, specialko pa opravil pri Borisu Kalinu (oba sta pripadala Klubu Neodvisnih https://gledalkaja.blogspot.com/2022/05/razstava-izven-okvirja-v-cankarjevem.html).
Najbližje si je bil s kolegom Stojanom Batičem, ki mu je tudi pomagal pri pridobivanju naročil, menda pa se je Batič znal z njim sporazumevati v znakovnem jeziku. Zaradi omejitev v komunikaciji je imel nemalo težav in tisti, ki so ga poznali pravijo, da se je tudi v zasebnem življenju raje umaknil, če je videl, da ga ne razumejo.
Štrekelj je bil zelo vpet v
delovanje društva gluhih in naglušnih, bil je namreč eden redkih visoko izobraženih
ljudi. Ni zanemarljiv podatek, da je znal govoriti in brati z ustnic, naučil se
je celo italijansko – in znal tudi prevajati iz italijanščine. Za revijo Gluhi
naš glas je napisal številne članke, bil je tudi amaterski igralec. Njegova
najuspešnejša razstava je bila leta 1957, ko je v Jakopičevem paviljonu
razstavljal skupaj z Borisom Oblakom – razstavljenih je bilo 11 del.
Umrl je leta 1975 pri prečkanju
železniške proge v Tivoliju. Vlaku se je izognil, a ni slišal, da prihaja še en
vlak z druge strani, ki pa ga je usodno podrl.
Na razstavi, ki je nastala v sodelovanju z Zvezo društev gluhih in naglušnih Slovenije, je predstavljenih 40 kipov, nekaj del na papirju in eno olje na platnu. Vabljeni v Galerijo Narodnega doma vse do 6. novembra 2022.
Komentarji