V Narodni galeriji se je prejšnji teden odprla nova razstava, ki na pregleden način predstavi izbor del, ki so jih pridobili v preteklih 10 letih. Teh je kar 3708: veliko jih je bilo podarjenih, nekaj pa jih je galerija odkupila (med drugim) s pomočjo Ministrstva za kulturo. Največji delež sestavljajo fotografije in dela na papirju, manj je slik in kipov.
Marsikaj je že bilo
predstavljenega na preteklih razstavah v Narodni galeriji, spomnimo se denimo osnutkov za kipe
Frančiška Smerduja, Prestarja in Ptičarja na pregledni razstavi del Fortunata
Berganta v letu 2021, prav tako so bili lansko leto predstavljeni portreti, ki
jih je naredil fotograf Tihomir Pinter, fotografije Ivane Kobilca, njenega kolega Ferda
Vesela in Avgusta Bertholda, ki so že nekaj časa del stalne postavitve, slike
Alberta Sirka, ki je leta 2017 navdušil Slovence na retrospektivni razstavi, risbe
in študije Riharda Jakopiča, ki so bile predstavljene leta 2015 in 2016 na
razstavi Beležnice in nenazadnje risbe Metke Krašovec, del teh je trenutno na
ogled v Galeriji Narodnega doma.
Albert
Sirk, Morje, 1940, Narodna galerija.
Levo: Ivan Zajec, Deklica z mucko, ok. 1906. Desno: Alojzij Repič, Mirko in Zofija, 1919, oboje Narodna galerija.
Razstava je postavljena kronološko, začnemo pri baroku in bidermajerju, preko realizma, vesnanov in slovenskih impresionistov, zmernega modernizma po drugi svetovni vojni, abstrakcije in končamo pri sodobnem slikarstvu in grafiki s Kamilo Volčanšek.
Kamila Volčanšek, Nič besed I, 2010.
Morda najbolj preseneča velika količina del avtorjev zmernega oziroma visokega modernizma. Stane Kregar, Marij Pregelj in Gabrijel Stupica bi morali viseti v Moderni galeriji. Podarjenih del se Narodna galerija seveda ne bo branila, a zdi se, da s pridobljenimi deli že stopa v polje, ki bi ga morala obvladovati Moderna galerija. Kaj se dogaja z Moderno galerijo?
Zgoraj: skice Gabrijela Stupice. Spodaj: Stane Kregar, Veselo poletje, 1966 in dve skici, vse Narodna galerija.
Dela, ki so me najbolj navdušila, so:
- Portreti Riharda Jakopiča. Posnel jih je fotograf Avgust Berthold, t. i. peti impresionist. Slikar Jakopič je bil zelo odločen mojster. Na novo je pisal slovensko zgodovino umetnosti, pri tem izpustil Ivano Kobilca (slikarko, ki je kar trikrat razstavljala na najpomembnejši razstavi tistega časa, Salonu) in postavil v ospredje slovenski modernizem – impresionizem. Karizmatičen slikar, ki se je mnogokrat sprl tudi s svojimi sodobniki, recimo s Hinkom Smrekarjem in Ivanom Vavpotičem, kadar jima je zamolčal možnost razstavljati na kakšni pomembni razstavi (pri tem pa k sodelovanju porinil tiste, ki so bili po njegovem mnenju vredni tega, recimo Petra Žmitka in sebe). Njegovo odločnost se da prepoznati na Bertholdovih fotografijah.
Avgust Berthold, Rihard Jakopič, 1903-1904, vse Narodna galerija.
- Risba Käthe Kollwitz. Kollwitz je bila znanka Ivane Kobilca, tesneje pa je bila povezana z münchenskim krogom slikark, ki mu je (sprva) pripadala tudi naša slikarka. V tem krogu sta bili tudi Rosa Pfäffinger in Maria Slavona, ki sta v Parizu obe zanosili z Willyjem Gretorjem, v katerega se je zaljubila tudi Kobilca. Kollwitz v Pariz ni prišla, temveč se je povezala z berlinsko secesijo in tam razvijala svoj slog, ki se je razvijal preko realizma in naturalizma ter dosegel svoj vrhunec v ekspresionizmu.
Käthe Kollwitz, Dve kramljajoči ženski z otrokoma, 1930. Kollwitz je v nekem momentu skrbela za sina Rose Pfäffinger Georga, saj jo je zakon z Gretorjem sesul fizično in psihično.
Še zanimivost: na razstavi je na
ogled fotografija neznanega avtorja, ki prikazuje pogled v slikarsko in
risarsko šolo našega Antona Ažbeta, o katerem pa sem nedolgo nazaj tudi pisala: Slikar Ažbe in njegova odlična šola in Ažbetova krasna Zamorka.
Neznani fotograf, Ažbetova šola s tremi gojenci, pred 1900.
Razstava bo na ogled do predvidoma 29. maja 2022.
Komentarji