Okoli leta 1958 se je v delu
Gabrijela Stupice zgodil prelom. Mojster je prenehal s temnimi slikami in se je
vrgel v svetle, bele slike. Med te uvrščamo tudi njegovo znamenito sliko Zmagoslavje Flore, ki visi v Moderni galeriji.
Naslov slike nas spomni na rimsko boginjo Floro, boginjo cvetja in pomladi, na tej sliki pa ni ne cvetja, ne pomladi, pravzaprav ni niti trohice veselja. Flora tudi ni Flora, temveč je nevesta, kar prepoznamo po belem oblačilu, beli tančici in šopku, ki ga drži pred seboj. Nevesta je postavljena v nedoločen prostor, rekli bi, da je v prostoru, a napisi na steni za njo nas spomnijo grafite, ki se pojavljajo zunaj na ulicah. Okoli nje lebdijo različni predmeti, prepoznamo venčke, verižico, fotografijo polgole ženske, prtičke. Njen obraz se zdi star, izraz je resen, morda bi lahko celo rekli žalosten, poteze niso ženske, temveč nas lahko spomnijo na moškega. Kaj je slikar hotel povedati s to sliko, zakaj jo je naredil na tak način? Morda pa pridemo do odgovora v nadaljevanju.
V Stupičevem opusu se ženski liki pogosto pojavljajo. Ko se je njemu in njegovi ženi, znameniti ilustratorki Marleni Stupica leta 1950 rodila hčerka Marija Lucija, jo je Stupica postopoma pričel upodabljati na svojih slikah. Sam je ob neki priložnosti povedal, da je Lucija celo njegov pramodel in da stoji na začetku vsega.
Zanimivo je, da se je Lucija pojavljala tudi v delu Marlenke Stupica. Poglejte spodnje tri slike. Ali opazite kakšne podobnosti med njimi?
Zgoraj: Lucija
v starinskem oblačilu, 1953, olje na platnu, spodaj: Portret Lucije na sivem
ozadju, 1955, olje na vezani plošči.
Naslovnica
za pravljico Sneguljčica je delo Marlenke Stupica.
A Lucija se je pri slikarju kmalu preobrazila v prodajalko cvetja, ki jo je Stupica poimenoval Flora. Povedal je, da je nanj nekoč naredilo velik vtis dekle v cvetličarni, kjer so bili venčki in šopki po celotni površini in takrat je dobil idejo za svoj naslednji ženski lik.
Zgoraj: Mala Flora, 1958, tempera na platnu, kartonu, spodaj: Flora, 1958, tempera na platnu.
Flora se je nato preobrazila v Deklico s šopkom
Deklica s šopkom, 1959, tempera na platnu.
Pa v različne variante Deklice s pajčolanom
In v Žene v belem oziroma Bele žene
Levo: Bela žena, 1975, desno: Žena v belem, 1975, tempera na platnu.
V osemdesetih letih so se vrnile Deklice z venčki, ki jih je Stupica poimenoval Viktorije. Tu se lahko pojavi asociacija na boginjo zmage Nike, ki je običajno upodobljena z vencem, s katerim krona zmagovalce.
Viktorija, 1982-1983, tempera na papirju, kartonu.
Po ogledu zgornjih slik se zdi, da so Stupičevi ženski liki vedno ranljivi, četudi so oblečeni ali obdani z več sloji tančic, in osamljeni v svetu. Tomaž Brejc je o naši beli Flori zapisal: "Samota, ki veje iz slike, je popolna in dokončna." In res je tudi "naša zmagoslavna" Flora ranljiva, a kaj več o njej v resnici težko povemo. Morda pa nam pri tolmačenju lahko kaj več povedo detajli, ki se na sliki pojavijo in jih dodajam na spodnjih fotografijah:
Na zgornjih fotografijah se da prepoznati, da je mojster uporabljal različne materiale, od tekstila pa do folije. Konservatorsko-restavratorske raziskave so pokazale, da je včasih lak (za zaščito slike) uporabil namesto barve same, pogosto je tudi recikliral odkruške barve, ki jih je zmešal z barvo in kamenčki in to nato počasi in natančno zalepil na platno.
Kar se tiče bele na belem pa: Stupica je eden prvih, če ne celo prvi, ki prinese monokromno, a še vedno figuralno slikarstvo k nam. Izkaže se, da je pri tem precej aktualen, saj se v tem času v beli barvi preizkušajo tudi Jasper Johns, Robert Rauschenberg, Piero Manzoni, navsezadnje se je v beli v prvih desetletjih 20. stoletja preizkušal tudi suprematist Kazimir Malevič.
Ljudje smo kar nekako razvajeni in bi želeli imeti odgovore na vsa naša vprašanja. Včasih pa se zgodi, da odgovorov pač ni (ali pa se je treba res zelooo potruditi, da se do njih dokopljemo). Zdi se mi, da se prav pri tej sliki sproži več vprašanj kot odgovorov. Morda pa bo ravno zato gledalec večkrat prišel v Moderno galerijo, se ustavil pri tej sliki in se poskusil dokopati do neke rešitve-sporočila.
Komentarji