Slikar Masaccio (1401-1428), katerega pravo ime je bilo Tommaso di Ser Giovanni di Simone, vendar so ga tako klicali, da so ga razlikovali od nekega drugega slikarja s podobnim imenom, je imel kratki karieri navkljub zelo velik vpliv na slikarske kolege. Danes ga postavljamo na sam začetek italijanske renesanse. Poglejmo, zakaj!
Masaccio ni bil noben slikarski mazač, čeprav nas njegov vzdevek lahko asociira na to besedo, ki označuje štorastega in nerodnega človeka. Eno njegovih najpomembnejših in najbolj čudovitih del je gotovo poslikava kapele v florentinski cerkvi Santa Maria del Carmine. Gre za kapelo Brancacci (ime je dobila po naročniku poslikave - družini Brancacci), ki jo je poslikal med leti 1425 in 1427.
Ikonografija v dveh pasovih predstavlja človeški greh in plačilo zanj skozi dejanja Svetega Petra, prvega papeža (1). Prevladuje torej zgodba Svetega Petra, a najbolj navdušujeta prizora iz Stare zaveze: Skušnjava in še posebej – Izgon iz Raja. Freske so tako čudovite, da kapelo imenujejo tudi "Sikstinska kapela zgodnje renesanse."
Pogled v kapelo Brancacci. Na levi strani lahko v zgornjem
pasu opazimo prizor Izgon iz Raja, na desni vis-a-vis pa Skušnjavo. Vir: svetovni
splet.
In katere so te novosti, ki so velikega mojstra ločile od njegovih kolegov in zaradi katerih ga je Giorgio Vasari imenoval najboljši slikar svoje generacije? Masaccio je obvladal perspektivo, odlično je znal imitirati naravo in realistično naslikati človeško podobo. Uporabljal je tudi chiaroscuro, za katerega vemo, da ga je pri svojih slikah rad uporabljal Leonardo da Vinci.
Zgornji pas je najznamenitejši: vidimo Izgon Adama in Eve
in Davčni novčič. Vir: svetovni splet.
Izgon iz Raja
Izgon Adama in Eve vnaša novosti v izražanju čustvovanja. Že samo njune geste so izredno povedne. Izražajo krivdo, trpljenje in obup, tudi sram (Eva si z desnico zakriva prsi, z levico pa osramje), mimika pa je le še korak naprej. Evin obraz je spačen v glasnem joku, Adam si svojega v obupu zakriva. Masaccio ni pozabil niti na njuni senci – in to je tudi prvi pojav sence v renesansi! Tudi angel, ki ju izganja iz raja, je mojstrsko narejen. V desnici drži meč, z levico pa jima kaže, naj gresta stran. Njegov pogled je resen, strog, njegovo telo izraža napetost, odločnost.
Mimogrede: Evin položaj telesa nas spominja na antični motiv, imenovan Venus pudica (t.i. sramežljiva Venera). Gre za držo, poimenovano po Praksitelovi Knidski Afroditi, kjer se boginja zakriva z rokami.
Bodimo pozorni na odlično anatomijo! Masaccio, prizor Izgon Adama in Eve.
V osemdesetih letih prejšnjega stoletja je bilo v procesu restavriranja figovo listje odstranjeno. Ni točno znano, kdaj je bilo dodano, vemo pa, da ga Masaccio ni naslikal. Na levi strani vidimo prizor pred restavriranjem in na desni po restavriranju. Vir: svetovni splet.
Ena izmed verzij Knidske Afrodite. Opazite kakšno podobnost z Evo? Vir: svetovni splet.
Masaccio poslikav v kapeli ni nikoli dokončal. Sredi dela je bil poklican k nekemu drugemu projektu, ko je želel delo dokončati, pa ga je prehitela smrt. Kljub temu je njegovo delo pomembno vplivalo na nadaljnjo renesančno umetnost.
Njegove motive je recimo za vajo kopiral Michelangelo Buonarotti. Michelangelo je bil menda znan po tem, da se je rad norčeval iz slabšega slikarskega talenta svojih kolegov in nekoč, ko je prav v tej kapeli s kolegom Pietrom Torrigianom kopiral Masacciove freske, se je ta zaradi neprestanega žaljenja tako razjezil, da je Michelangela tako močno udaril v nos, da mu ga polomil. Od takrat naprej je imel mojster malo ukrivljen nos, kar je menda opazno tudi na avtoportretih.
_ _ _ _
Opomba:
(1) Kot zanimivost naj povemo, da je bilo naročniku ime Pietro, torej Peter Brancacci. Naročniki so pri slikarjih pogosto naročili slike ali freske z zgodbami svetnikov, po kateri so dobili ime.
Komentarji