Včasih se zgodi, da kak tuji obiskovalec hodi gor in dol po stalni zbirki Narodne galerije in na koncu vpraša varuhe: »Kateri pa je najbolj znani slikar v tej stavbi?« Jah, za nas, Slovence, gotovo Ivana Kobilca s svojimi dovršenimi deli (njeno Poletje je najbolj priljubljena slika v Narodni galeriji), a njeno ime zunaj naših meja ne pomeni ravno veliko. Kaj pa, če povemo, da na stalni zbirki lahko najdemo dvorno slikarko zloglasne francoske kraljice Marije Antoanete?
Élisabeth Louise Vigée Le Brun je že bila uspešna slikarka, ko je pričela delati za francosko kraljico. Naredila je več kot trideset portretov kraljeve družine, med njimi tudi slavno sliko Marije Antoanete z otroki (1787), kjer gre za družinski portret. Maria Antoaneta v naročju drži najmlajšega otroka (bodočega kralja Ludvika XVII.), ob njima pa stoji hči Marija Terezija. Na drugi strani ob prazni zibelki stoji najstarejši sin Ludvik Jožef, ki je umrl dve leti po nastanku slike. Ludvik Jožef kaže na prazno zibelko, kjer bi morala biti najmlajša hčerka Sofija Beatrice, ki pa je umrla še preden je bila slika dokončana. V delih Vigée Le Brun vseskozi prepoznavamo rokokojske in neoklasicistične elemente.
Élisabeth Louise Vigée Le Brun, Marija Antoaneta in njeni otroci, 1787, Versailles, Paris, Francija.
Kot je znano, je kraljeva družina doživela krut konec (sama kraljica je bila leta 1793 zaradi veleizdaje usmrčena z giljotino), nevarnost pa je pretila tudi dvorni slikarki, ki je bila do spremembe režima pod kraljičinim pokroviteljstvom. V strahu za življenje je Vigée Le Brun pobegnila v prostovoljno izgnanstvo in je kar dvanajst let ni bilo v domovino. Čas je preživela v Italiji (med letoma 1789 in 1792), v Avstriji (med letoma 1792 in 1795), v Rusiji (1795 in 1801) in v Nemčiji (1801). Slikarka je nato umrla leta 1842 v Parizu, stara je bila 86 let.
Razstavljeno sliko je umetnica naslikala v času, ko je živela in delovala v Rusiji. Tu je večinoma delala plemiške portrete, med njimi tudi takrat že bivšega poljskega kralja Stanislava II. Avgusta Poniatowskega in člane njegove družine. Na sliki je upodobljena Elizabetha Isabella Mniszech (1787–1830), hčerka ene od nečakinj poljskega kralja. Tu je stara 10 let in z radovednostjo zre v nas. Ob sebi ima psa z daljšo belo dlako (gre za italijanskega špica), ki ga ljubeče boža, kuža pa ji namenja vso svojo pozornost.
Élisabeth Louise Vigée Le Brun, Elizabetha Isabella Mniszech, 1797, olje na platnu. Vir: spletna stran Narodne galerije
V tistem obdobju, pa tudi kasneje, so otroci pogosto pozirali slikarjem s svojimi živalmi in z igračami. Na istem delu stalne razstave lahko najdemo tudi otroški portret Julije Primic z bratcem Janezkom, ki v rokah držita kokoško.
Matevž Langus, Primičeva Julija z bratom Janezom, ok. 1823. Vir: spletna stran Narodne galerije
Zaenkrat ostaja neznano, kako je slika prišla na Slovensko. Edini znani podatek je, da je bila leta 1945 na dvorcu v Beltincih, potem pa so jo zaplenili in prišla je v Ljubljano. Morda pa bo kdaj znanih še kaj več informacij.
Slika je del stalne zbirke v Narodni galeriji.
Komentarji