Fauvizem je morda celo prvi med različnimi modernističnimi slogi, ki so se pojavili na začetku 20. stoletja. Težko rečemo, da gre za gibanje, saj gre v resnici za skupino prijateljev, ki so skupaj ustvarjali in razstavljali.
Kratek opis
Značilnosti:
- živahne barve,
- na debelo nanesene na platno,
- drzne poteze.
Fauvisti so se tudi ukvarjali s teorijo barv, namreč da tiste barve, ki so komplementarne (nasprotne), pridejo bolj do izraza in bolj žarijo. S pridom so ustvarjali nove prostore v svojih slikah in sicer z uporabo barvnih ploskev. V tem času so jih najbolj navdihovala dela Paula Cezanna in Vincenta van Gogha.
Začetek
Henri Matisse (1869–1954), čigar razstavo sem v začetku tega meseca obiskala v Muzeju likovnih umetnosti v Budimpešti, in André Derain (1880–1954) sta poleti 1905 skupaj delala v majhnem ribiškem pristanišču Collioure na jugu Francije in pričela takrat slikati na popolnoma nov (zgoraj opisan) način. Zaradi tega je neki kritik ta slog poimenovali fauves (kar v francoščini pomeni »divje zveri«).
Razstave
Slike so fauvisti prvič razstavili na Jesenskem salonu v Parizu leta 1905, kjer niso bile dobro sprejete. Ampak saj tudi slike impresionistov na Salonu zavrnjenih leta 1873 niso bile. (O Salonu sem pisala tu: Ivana Kobilca in pariški Salon)
Mimogrede, na Salonu je bila razstavljena Matissova znamenita Ženska s klobukom, ki so jo tudi najbolj popljuvali. Fauvisti so skupaj razstavljali le na treh razstavah.
Henri Matisse, Ženska s klobukom, 1905, olje na platnu, San Francisco Museum of Modern Art. Na razstavi v Budimpešti je žal ni bilo. Sliko sta od mojstra odkupila Gertrude in Leo Stein, znamenita zbiratelja, ki sta podpirala tudi Matissovega tekmeca Pabla Picassa. Nakup je dvignil Matissovo samozavest! Vir foto: wiki
Fauvizem
Fauvisti niso imeli nekega konkretneje izdelanega programa, bolj je šlo za to, da so nekateri umetniki slikali na soroden način in jih je to pač povezovalo. Prvak fauvistov je bil seveda Matisse, poleg njega in Deraina pa lahko še omenim Mauricea de Vlamincka (1876–1958) in Georgesa Rouaulta, nekaj časa pa so takšne divje barve navdihovale tudi Picassovega prijatelja in tekmeca Georgesa Braqua, ki se je pridružil takšnemu načinu izražanja.
Fauvizem se ni dolgo obdržal; bolj se zdi, da je šlo za neko prehodno obdobje eksperimentiranja, saj se je mnogo prej naštetih umetnikov po letu 1910, če ne že prej, začelo ukvarjati z drugimi stvarmi. Zdi se, da je Henri Matisse edini ostal zvest tej smeri, ki jo je razvijal in nato mojstrsko dosegel ravnovesje med lastnimi čustvi in svetom, ki ga je naslikal.
Komentarji