Ja, vem, muzeji in galerije so spet zaprti. Ampak, veste kaj? Zdaj je odlična priložnost, da na spletu pobrskate za vsemi razstavami, ki so sicer na ogled, in se odločite, da ob prvi priložnosti pa res greste v galerijo. Morda se boste odločili za ogled slik Fortunata Berganta. Po odmevni razstavi, ki je k nam prišla iz Prage (>KLIK za povezavo!<), so se v Narodni galeriji osredotočili na umetnika, ki prihaja iz naših krajev. Ob tristoletnici rojstva Fortunata Berganta (1721 – 1769) so namreč pripravili razstavo, kjer je predstavljenih nekje štirideset mojstrovih umetnin.
Berganta
postavljamo ob bok mojstrom Valentinu Metzingerju, Francu Jelovšku in Antonu
Cebeju, ki so tako kot on delovali v obdobju baroka. Ob besedi barok verjetno najprej pomislimo na bogate ornamente, morda
malce nabuhle osebe in nabožno ikonografijo, a ob pogledu na Bergantova dela kaj
kmalu ugotovimo, da ne ustrezajo nujno tem našim predsodkom. Na njegovih
slikah ne bomo opazili tovrstnega pretiravanja v okrasju (no, morda le v obliki
veličastnega okvirja). Kar prevladuje na večini njegovih del, so dramatične geste, bogat kolorit, še posebej pa nas gledalce navdušuje obravnava draperije, ki je tudi
Bergantova značilnost: gube oblačil oziroma plaščev so lomljene ostro, morda bi
lahko rekli, da nas spomnijo na papir (zato jih imenujemo kar »papirnate
gube«).
Pogled na razstavni prostor. Skrajno levo
opozarjamo na sliko Škapulirska Marija,
1751, v ozadju pa na Sv. Jurija v boju
z zmajem, 1763, desno poleg pa še Križanega
s sv. Marijo Magdaleno, 1763.
Pogled na razstavni prostor.
Mojster je delal tako za razne samostanske redove kot tudi za plemstvo. In zdi se, da so prav portreti plemičev najbolj zanimivi in najbolj prepričljivi.
Fortunat Bergant je portretiral tudi
zakonca Erberg kmalu po njuni poroki (po letu 1761). Vir: spletna stran Narodne
galerije. V njuni ljubljanski palači na Mestnem trgu je mojster živel vse do
smrti. Mimogrede, če boste dobro pogledali, boste tudi pri ogrinjalu Marije Ane baronice Erberg prepoznali Bergantove značilne papirnate gube.
Še zanimivost: že leta 2018 so restavrirali Portret Jožefa Antona barona Codellija in ugotovili, da je bilo ozadje za sedečim baronom v 19. stoletju preslikano. Baron je bil prvotno pravzaprav naslikan kot da sedi v skalnati pokrajini (leva slika spodaj) in ne pred zeleno zaveso (desna slika spodaj), kot smo mislili vsi, ki smo vrsto let hodili mimo njega na stalni postavitvi v Narodni galeriji! Tako vidimo, da so restavratorji tudi nekakšni detektivi, ki odkrivajo tančice preteklosti in iščejo resnico.
Fortunat Bergant, Portret Jožefa Antona barona Codellija, 1762. Levo: restavrirana slika, desno (detajl slike): baron Codelli je še postavljen pred zeleno zaveso, ki jo je v 19. stoletju naslikal Pavel Künl (morda poznate Künlovo veduto Ljubljana - Ribji trg). Desna slika vir: spletna stran Narodne galerije.
Na razstavi je predstavljenih kar nekaj primerov različnih postopkov, ki jih morajo konservatorji in restavratorji opraviti preden so slike na ogled javnosti. Razstava je tako še posebej zanimiva za tiste, ki jih zanimajo tovrstni posegi. Eden od primerov, kjer je bilo narejenih veliko posegov, je Prestar, ki je najbrž Bergantovo najznamenitejše delo. Prikazuje široko smejočega se moškega s presto v rokah (po tem je slika tudi dobila svoj naslov).[1] Tega, kaj se je s sliko dogajalo, verjetno nikoli ne bomo zagotovo izvedeli. So pa raziskave pokazale, da je bil prestarjev obraz žrtev vandalizma, kjer so bile ali z nekakšnim špičastim orodjem ali pa s pištolo manjšega kalibra narejene luknjice (perforacije). Poškodbe so bile zapolnjene z voskom, kar je dalo videz bradavic oziroma lepotnih znamenj in tako je dolgo vrsto let veljalo prepričanje, da je imel naslikani možakar težave s kožo.
Na takšnih panojih so na razumljiv način
predstavljeni raznorazni konservatorsko-restavratorski posegi.
Levo: Prestar, 1761, desno: Ptičar, 1761.
Vir: spletna stran Narodne galerije.
Kratek življenjepis slikarja Fortunata Berganta
Fortunat Bergant je bil rojen leta 1721 v Mekinjah. Družina se je kmalu preselila v Kamnik, kjer je Bergantov oče sodeloval s Francem Jelovškom in Valentinom Metzingerjem pri obnovi tamkajšnjih cerkva. Bergantova mladostna dela so v večini neohranjena in pravzaprav se o tem zgodnejšem obdobju ne ve kaj veliko. Znano pa je, da je od leta 1750 naprej deloval na Hrvaškem, kjer je, tako se zdi, dobil kar precej naročil. Nadalje je znano, da je med leti 1756 in 1760 obiskoval »Scuolo del Nudo«, ki je delovala v okviru priznane rimske Akademije Sv. Luke. Za dve risbi moških aktov je celo prejel prvi nagradi (obe risbi sta tudi predstavljeni na razstavi). Že leta 1760 se je nato vrnil na Kranjsko, kjer je dobil mnogo cerkvenih naročil, prav tako pa je s svojimi veščinami prepričal plemstvo, da so ga najeli za portretista. V hiši barona Erberga, ki je bil njegov najpomembnejši mecen, je leta 1769 umrl.
***
Razstava
bo na ogled predvidoma do 30. maja. Razstava je podaljšana do 14. junija 2021.
Na spletni strani Narodne galerije si lahko ogledate videoposnetke, kjer kustosi in pedagogi predstavljajo slikarja in njegova dela: https://www.ng-slo.si/si/razstave-in-projekti/razstava/fortunat-bergant?id=4743
Članek je v skrajšani verziji objavljen v Kraljih ulice (maj 2021).
[1] Glede na to, da poznamo tudi sliko Ptičar, se je dolgo časa interpretiralo,
da sta bili sliki del ikonografije petih čutov: sluh, vid, okus, tip in vonj.
Prestar bi torej lahko bil alegorija okusa, Ptičar s ptičem v kletki pa sluha. Še
posebej v zadnjem času pa se ponuja drugačna interpretacija (pri Ptičarju gre morda za aluzijo na erotično in ljubezensko simboliko). Ostale slike (če so sploh obstajale in bile del ikonografije petih
čutov) zaenkrat veljajo za izgubljene.
Komentarji